Hradby budované po roce 1647 z příkazu krále Ferdinanda III., které nahradily provizorní opevnění z počátku 17. stol. Opevnění bylo postupně likvidováno po roce 1867. Příkop zanikl, fragmenty hradební zdi se zachovaly na několika místech města.
Hlavní obrázek místa
hradební zeď nedaleko zámku
© Milan Caha 06/2009
Právo vybudovat městské opevnění udělil Pezinku král Matěj II. (Matyáš Habsburský) roku 1615. Původně mělo z finančních důvodů jen provizorní podobu – tvořily ho hliněné valy, příkop a palisády. Kamenné hradby začalo město budovat po roce 1647, když mu to král Ferdinand III. jako královskému městu dal za povinnost. Toto zděné opevnění mělo tvar obdélníka, do města se vstupovalo třemi branami (Horní naproti zámku, Trnavská na Holubyho ulici a Dolní na místě dnešní Malokarpatské knižnice). Hradbu tvořil 15 m široký násep s kamennou zdí, vysokou 6 m, dole širokou 180 cm, a při koruně 100 cm. Na zdi bylo přistaveno dva metry vysoké cihlové cimbuří. Hradební zeď byla vybavena 11 baštami. Kolem hradební zdi byl 12–15 m široký a 2–4 m hluboký vodní příkop, napájený vodou z Cajlanského potoka. Zánik hradeb začal roku 1867, kdy byly zbořeny brány a z jejich materiálu si pezinští Židé postavili synagogu. Z materiálu cimbuří byly v městě roku 1872 postavené protipožární zdi mezi domy a o dva roky později byl srovnán násep opevnění a zasypány vodní příkopy. Fragmenty hradební zdi se zachovaly na Mladoboleslavské ulici, Moyzesové ulici, Záhradné ulici, Hrnčiarské ulici a na ulici Š. Polkorába.
Milan Caha (zdroj: www.pezinok.sk), 4.1. 2010
Slovensko, Bratislavský,  Pezinok  ( PK ),

Místa v okolí

 Pezinok
 Biely Kameň
 městské opevnění
 Modra
 Bernolákovo
 Čeklís
 Veľký Biel
 Ivanka pri Dunaji
 Dračí hrádok
 Červený Kameň
 Budmerice
 Pajštún
 kostel sv. Emericha
 Častá
 Malinovo
 Kuchyňa
Základní informace místa
ID místa: 8661
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama