Pamětní hala padlých z válek 1866 a 1870–71 byla postavena v letech 1872–73 severně nad Mikulášským kostelem v novější části největšího zhořeleckého hřbitova. Stavba z režných cihel v bysantinisujícím stylu vrcholí osmibokou kopulí. Dodnes slouží potřebám hřbitova.
Hlavní obrázek místa
Pohled na východní část (kapli) od jihu
© Ivan Grisa 10/2011

Stará slavnostní hala na Mikulášském hřbitově ve Zhořelci (Görlitz)

Středověký hřbitov u kostela sv. Mikuláše (viz heslo) byl před polovinou 19. století rozšířen k severu. Jako hlavní městské pohřebiště byl v letech 1872–73 vybaven pamětní kaplí, která má připomínat padlé z válek, jež Prusko vedlo v letech 1866 (proti Rakousku) a 1870–71 (proti Francii). Jedná se o stavbu s fasádou z režných cihel, jejíž východní závěr je akcentován hranolovým risalitem, završeným osmibokou kopulí. Celá slavnostní hala (Feierhalle) je postavena v románsko-bysantském slohu. Dodnes slouží potřebám hřbitova, který se v průběhu dalších desetiletí dále rozšiřoval k severu, až dosáhl vrcholu výšiny Königshufen, více než 1 km severně od původní ohradní zdi.
Ivan Grisa, dle Ernst-Heinz Lemper: Görlitz, eine historische Topographie, Verlag Guenter Oettel, 2001, 19.11. 2011
Základní informace místa
ID místa: 10488
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama