hrad Kremnica

městský hrad s kostelem sv. Kateřiny a karnerem sv. Ondřeje
Kremnický hrad je opevněným souborem různých budov ze 13. – 15. stol., kterým dominuje kostel sv. Kateřiny, dále je zde karner sv. Ondřeje a radnice. Součástí opevnění byly věže a bašta. Hrad byl královskou pevností (městskou citadelou), mj. zde byly uloženy mince z místní mincovny.
Hlavní obrázek místa
Kremnica - opevnění, kostel sv. Kateřiny
© Jan Boukal, 08/2007
Prohlídka městského hradu trvá cca 2 hodiny. Vstupné je 2,69 € - dospelí, 1,34 € zlevněné (děti, studenti, důchodci, ZTP).
E.H. podle http://www.muzeumkremnica.sk, 19.12. 2013
historie

Městský hrad v Kremnici tvoří soubor středověkých staveb na vyvýšenině (550 m n. m.) nad centrálním náměstím obce. Budovy s různým účelem vznikaly postupně, během tří století v období od 1. poloviny 13. stol. do konce 15. století. Na hradním pahorku byl vybudován nejdříve románský kostel (1. pol. 13. stol.) s karnerem (1. pol. 14. stol.) a hřbitovem, který byl obehnán opevněním již v 2. pol. 13. stol. (dle archeologického výzkumu J. Hoššy). Později (14. stol.) zde byl postaven palác královského úředníka Banské komory, nejvyššího představitele báňského úřadu, který měl za úkol pro krále vybírat poplatky z vytěžených kovů. Postupem času v hradním areálu přibyly další stavby a v období vrcholné gotiky se ustálila konečná podoba hradu. Stalo se tak po dvou etapách přestavby hradu a úprav terénu - v první etapě ve 14. století byl vybudován dvojitý prstenec hradeb, současně byla na severu postavena vstupní věž, na západní straně malá…  číst dále

E.H. podle M. Bóna a M. Plaček: Encyklopedie slovenských hradů, Libri 2007; kolektiv autorů: Súpis pamiatok na Slovensku 2., nakl. Obzor 1968; http://sk.wikipedia.org; http://www.binderovci.sk; http://www.muzeumkremnica.sk; http://www.kremnica.sk, 22.6. 2013

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys kostelního hradu, A) karner B) severní branská věž C) Hodinová/Malá věž D) jižní vstupní (schodišťová) věž E) radnice F) Banícká bašta
© Encyklopedie slovenských hradů, M. Plaček a M. Bóna, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Žiar nad Hronom  ( ZH ),

Místa v okolí

Kontaktní informace
Zámocké námestie 1
967 01 Kremnica
Tel: +421 45 674 39 68
http://www.muzeumkremnica.sk
muzeum@nbs.sk
Základní informace místa
ID místa: 11002
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama