
Kostel z Rudna byl postaven roku 1792 na místě staršího chrámu, z něhož bylo druhotně použito mnoho částí. Kostel je obdélný, plochostropý, jednolodní objekt s polygonálně ukončenou apsidou a čtyřhrannou věží. V nadpraží dveří je nápis: "Laudetur Jesus Christus 1790". Na oblouku oddělujícím loď od apsidy jsou malované nápisy s vročením, signaturou a patrociniem původního kostela. Většina vnitřního vybavení byla součástí starší stavby. Dřevěný oltář z roku 1707 zdobí gotické plastiky Madony, sv. Mikuláše a sv. Štěpána krále, které patří ke klasickým ukázkám gotiky v Turci z 15. století. Oblouk, který vychází z bočních stěn apsidy a z boků oltáře, nese velké plastiky sv. Petra a sv. Pavla. Kazatelnu ze 17. století s polygonálním parapetem rozčleňují sloupky, mezi nimiž jsou osazeny plastiky evangelistů a Krista. Z varhan se zachovala pouze skříň s malovaným dedikačním nápisem manželů Štěpána… číst dále
Počátek myšlenky vybudování celoslovenské národopisné expozice v přírodě, se sídlem v Martine, lze hledat již na konci 19. století. První konkrétní záměr vznikl až v roce 1931 a v roce 1943 došlo k realizování prvního transferu objektu. Jednalo se o přenesení zvonice z Koštian nad Turcom do botanické zahrady Slovenského národního muzea v Martině. Dne 5.11.1968 byl položen základní kámen muzea v základech hospody z Oravské Polhory. V letech 1972-1974 již došlo ke zpřístupnění prvních objektů z regionu Orava a v letech 1984-1985 k nim přibyly objekty z regionu Kysuce-Podjavorníky. V letech 1974-1991 byly postaveny stavby z regionu Liptov a Turiec. Tím však bylo rozšiřování pozastaveno a nedošlo k naplnění původního záměru, zahrnout do areálu všechny regiony Slovenska. I přesto se však jedná o největší národopisnou expozici na Slovensku ukazující způsob života v 2. polovině 19.… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.