Největší národopisná expozice na Slovensku ukazuje způsob života v 2. polovině 19. a 1. polovině 20. století. Na ploše 15,5 ha je 145 obytných, hospodářských, technických, společenských a sakrálních staveb z regionů Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Největší národopisnou expozici na Slovensku naleznete jižně od města Martin. Před areálem je velké parkoviště. Areál zabírá plochu 15,5 ha a je zde k vidění 145 obytných, hospodářských, technických, společenských a sakrálních staveb uspořádaných do osad podle regionů. Asi 22 budov z regionů Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec si je možné prohlédnout i zevnitř. U jednotlivých objektů jsou informační tabule přibližující, odkud stavba pochází, případně k čemu sloužila atd. Jeden objekt se od ostatních poněkud liší. Jedná se totiž o repliku panské kúrie (zámečku), v níž je muzeum romské kultury. V areálu skanzenu naleznete i pohostinství s tradičními pokrmy jako kapustnica, která byla opravdu vynikající. V sezóně se zde konají různé akce. Při některých akcích jsou v dřevěném kostele sv. Štěpána krále z Rudna slouženy bohoslužby. Návštěvu musím vskutku doporučit.
Luděk Vláčil, 16.12. 2020
popis

kostel sv. Štěpána krále z Rudna

Kostel z Rudna byl postaven roku 1792 na místě staršího chrámu, z něhož bylo druhotně použito mnoho částí. Kostel je obdélný, plochostropý, jednolodní objekt s polygonálně ukončenou apsidou a čtyřhrannou věží. V nadpraží dveří je nápis: "Laudetur Jesus Christus 1790". Na oblouku oddělujícím loď od apsidy jsou malované nápisy s vročením, signaturou a patrociniem původního kostela. Většina vnitřního vybavení byla součástí starší stavby. Dřevěný oltář z roku 1707 zdobí gotické plastiky Madony, sv. Mikuláše a sv. Štěpána krále, které patří ke klasickým ukázkám gotiky v Turci z 15. století. Oblouk, který vychází z bočních stěn apsidy a z boků oltáře, nese velké plastiky sv. Petra a sv. Pavla. Kazatelnu ze 17. století s polygonálním parapetem rozčleňují sloupky, mezi nimiž jsou osazeny plastiky evangelistů a Krista. Z varhan se zachovala pouze skříň s malovaným dedikačním nápisem manželů Štěpána…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.muzeum.sk/dreveny-kostol-rudno.html, 16.12. 2020

Další texty popis
historie

Počátek myšlenky vybudování celoslovenské národopisné expozice v přírodě, se sídlem v Martine, lze hledat již na konci 19. století. První konkrétní záměr vznikl až v roce 1931 a v roce 1943 došlo k realizování prvního transferu objektu. Jednalo se o přenesení zvonice z Koštian nad Turcom do botanické zahrady Slovenského národního muzea v Martině. Dne 5.11.1968 byl položen základní kámen muzea v základech hospody z Oravské Polhory. V letech 1972-1974 již došlo ke zpřístupnění prvních objektů z regionu Orava a v letech 1984-1985 k nim přibyly objekty z regionu Kysuce-Podjavorníky. V letech 1974-1991 byly postaveny stavby z regionu Liptov a Turiec. Tím však bylo rozšiřování pozastaveno a nedošlo k naplnění původního záměru, zahrnout do areálu všechny regiony Slovenska. I přesto se však jedná o největší národopisnou expozici na Slovensku ukazující způsob života v 2. polovině 19.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.skanzenmartin.sk/muzeum.html a další, 16.12. 2020

Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 13511
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama