Kamenný most pro pěší z let 1850–1 přes skalní průrvy mezi skaliskem se zbytky hradu Neurathen a hlavním pravobřežním masivem nad Labem. Nejfrekventovanější výletní místo v Saském Švýcarsku.
Hlavní obrázek místa
Most od severu, v pozadí Lilienstein
© Ivan Grisa 10/2009
Graficke pismenko Bastei je přístupná ze silnice Pirna - Sebnitz. U odbočky příjezdové komunikace se nachází parkoviště P+R, odkud zdarma pendlují autobusy. Autem lze dále pokračovat pod podmínkou zaplacení parkovného na ploše u jejich druhé konečné, asi 300 m západně od mostu. Z tohoto parkoviště a konečné autobusů je už nutno pokračovat pěšky kolem mnoha lákadel až na samotný most a ke zbytkům hradu (vstup do areálu hradu je rovněž zpoplatněn).
Spojení veřejnou dopravou nabízí autobusová linka 253 Bad Schandau - Bastei (ve volných dnech dva páry spojů) a stanice železniční rychlodráhy S1 Kurort Rathen a Stadt Wehlen. Od obou je nutno překonat Labe přívozem (ten v Rathenu není zahrnut do tarifu VVO!) a vystoupat velmi příkrými stezkami. Z Rathenu činí vzdálenost asi 1 km, z Wehlen 3 km.
Ivan Grisa, 10.10. 2009

  historie

  Kamenný most na Bastei
  Na skalisku nad pravým břehem Labe byl v 15. století postaven skalní hrad Neurathen, který měl zlepšit obranu Míšeňska před nájezdy z Čech, zmítaných v té době husitskými a následnými válkami. Tento hrad od západu chránilo několik hlubokých skalních průrev, které ho oddělovaly od hlavního masivu nad pravým břehem mezi obcemi Rathen a Wehlen. Hrad zanikl nejpozději v 16. století, dnes z něj zbývají v podstatě jen otisky ve skalách. Od konce18.

  Ivan Grisa, 10.10. 2009
  most
  zachovalý
  volně přístupno
  Německo
  Sasko