Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Hrad pocházející pravděpodobně ze 13. století, jako pustý uváděn 1397, poslední zmínka o něm je z r. 1454. V květnu 2008 objeven při archeologickém průzkumu, v červenci 2008 definitivně zlikvidován investorem obchodního centra Hrad.
Hlavní obrázek místa
pohled na odkryté zbytky zdí hradu - stav 27. 6. 2008
zdroj: http://zilina-gallery.sk, publikováno s laskavým svolením autora
© Jozef Feiler 06/2008
Nejstarší historie Žiliny není dostatečně objasněna. První písemná zmínka o Žilině je z roku 1208, která toto území označuje Terra de Selinan. Podle převládajícího mínění historiků první středověké osídlení v této oblasti vzniklo ve 13. století kolem kostela sv. Štěpána. Samotné město pak začali budovat na počátku 14. století – před rokem 1312 – kolonisté ze Slezska v místě současného historického jádra. Nejasná byla existence a případná lokalizace panského sídla, které by bylo správním centrem oblasti. Už v roce 1235 se objevuje doklad o tom, že Žilinu společně s Tepličkou a Varínem vyměnil trenčínský župan Jakub za majetky zvolenského župana Detrika. Na základě smluvních podmínek lze předpokládat, že v Žilině již v té době hrad a přilehlá osada existovaly. Tomu odpovídá i doložená existence takzvaného druhého žilinského ...
© Milan Caha (zdroj: texty Jozefa Feilera a Petra Šimka na www.zilina-gallery.sk), 25.11. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 7000
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7000
  Uveřejněno: 26.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama