kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

kostel s farou, kostol sv. Kataríny, Handlová
Stavba gotického kostela byla zřejmě zahájena krátce po r. 1376. V r. 1502 vyhořel a v r. 1599 byl vypálen. V r. 1770 došlo k úpravám věže. V r. 1945 byla při bombardování zničena loď dokončená r. 1943. V letech 1957-1961 vznikla nová železobetonová loď.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Slovenské město (od r. 1960) Handlová (německy Krickerhau, maďarsky Nyitrabánya) leží v okrese Prievidza v Trenčínském kraji asi 10 km východně od Prievidze. Ve městě žije asi 17 tisíc obyvatel. Handlová je svou polohou výchozím bodem mnoha turistických tras vedoucích převážně na pohoří Vtáčnik. Dominantní církví Handlové je církev římskokatolická, jíž patří také většina zdejších sakrálních staveb. Dominantou města je římskokatolický farní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské stojící v centru města na náměstí zvaném Námestie baníkov. Jak název náměstí napovídá, je historie dříve převážně německého města spojena s těžbou.
Luděk Vláčil, 19.1. 2021

  historie

  Handlová vznikla zakládající listinou uherského krále Ludvíka I. ze dne 8. března 1376, v níž dovolil založit na místě zvaném Krásný Les (Seperdeo Vita) stálou osadu. Se založením Handlové byla rovněž zahájena stavba jednolodního gotického kostela sv. Kateřiny Alexandrijské. V roce 1502 kostel zasáhl požár, který zničil původní rovný trámový strop hlavní lodi a značně poškodil věž. Při rekonstrukci

  Luděk Vláčil - zdroj: https://farnosthandlova.sk/historia a další, 19.1. 2021

  popis

  Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské je trojlodní stavbou s věží. Nestaršími částmi kostela jsou gotický presbytář a věž. Loď je novodobá železobetonová. Ve věži, vysoké 45 m, jsou zavěšeny tři zvony. Nejstarší zvon je z roku 1752. Oltář se sochami sv. Kateřiny Alexandrijské, sv. Štěpána, sv. Ladislava, sv. Aloise a sv. Terezie z Lisieux je novogotický. Součástí sakrálního areálu je rovněž přilehlá

  Luděk Vláčil - zdroj: https://farnosthandlova.sk/historia a další, 19.1. 2021
  Slovensko, Trenčiansky,  Prievidza  ( PD ),

  Místa v okolí

   Sivý Kameň
   Kremnica
   Bojnice
  Základní informace místa
  ID místa: 15195
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 22.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama