Pozdně barokní kaštěl (zámek) si, nedaleko staršího sídla, nechali postavit někdy v 2. polovině 18. století Prónaiové. Patrně později rozšířen. Po roce 1945 byl upraven na více bytových jednotek. V současnosti nabízen k prodeji.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Slovenská obec Blatnica se nachází v krásné krajině Turčianské kotliny v podhůří Velké Fatry asi 17 km jižně od Martina. Na území Blatnice je několik zajímavých památek. K těm nejvýznamnějším patří zřícenina blatnického hradu. Přímo v obci jsou dvě vedle sebe stojící šlechtická sídla: Prónaiovská přízemní kúria (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku {zámek}) někdy též uváděná jako kaštěl (honosnější šlechtické sídlo {zámek}) a mladší dvoupodlažní kaštěl. V okolí obce je i několik archeologických lokalit jako výšiné hradiště a jeskyně, v níž byly nalezeny stopy působení pravěkých lovců. V obci bylo nalezeno mnoho významných nálezů jako například tzv. Blatnický meč z 8.-9. století.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.blatnica.sk/obec.html a další, 31.12. 2017
popis

Kaštěl je bloková dvoupodlažní dvoukřídlá stavba na půdorysu písmene L krytá mansardovou střechou. Fasády stavby jsou poměrně strohé, portál s kamennou šambránou dekoruje supraporta s vytočenou římsou. V portálu jsou barokní dveře. Okna mají také kamenné šambrány, v přízemí jednoduché, v patře doplněné o nadokenní římsu. Středovou část čelní fasády zvýrazňují půlkruhové nadokenními římsy. Místnosti jsou zaklenuté valenou klenbou s výsečemi a chodby korýtkovou klenbou.

Luděk Vláčil, 31.12. 2017

historie

Vesnice Blatnica je vzpomínána od poloviny 13. století. Koncem století byl nedaleko vybudován stejnojmenný hrad strážící důležitou obchodní cestu, později nazývanou Magna via. Osud vsi byl spjat s blatnickým panstvím a hradem, které až do roku 1539, kdy jej získaly Révaiové (slovensky Révaiovci, maďarsky Révay), často měnilo své majitele. Na konci 17. století se do vsi dostala rodina Prónaiů (slovensky Prónaiovcov, Prónayovcov, maďarsky Prónay) z řad nižší šlechty, která byla v hospodářských službách Révaiů, od nichž zde získala polnosti. Prónaiové si v Blatnici časem postavili také obdélníkovou přízemní kúrii (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku {zámek}). V 18. století majetek i postavení blatnické větve rodu vzrostlo a Prónáiové se později píší s predikátem "z Pravna a Blatnice" (von Tóth-Próna und Blatnicza, Tótprónai és blatnicai). S rostoucím majetkem si rodina mohla dovolit vybudovat nové nákladnější sídlo. Zřejmě…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šport, Bratislava 1990, https://sk.wikipedia.org, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností, 2010 Ikar. a další, 31.12. 2017

Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

Místa v okolí

 Blatnica
 Blatnický hrad
 Necpaly
 Necpaly
 Necpaly
 Rakovo
 Diviaky
 Trebostovo
 Trebostovo
 Zniev
 kostel sv. Martina
 Župní dům
 Sklabiňa
 Harmanecká jeskyně
 Sučiansky hrad
Základní informace místa
ID místa: 13522
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama