Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina

hrad Ilava

Ilavský hrad
Kdy byl hrad založen není známo. První zmínky pocházejí z pol. 15. stol. V r. 1701 začala stavba kostela a přestavba horního hradu na klášter, který zde fungoval do r. 1783, kdy byl zrušen. V r. 1855 získal celý komplex uherský stát a o rok později zde zřídil věznici, která je zde dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Ilava je okresní město na Slovensku ležící v severní části Trenčínského kraje asi 10 km od hranic s Českou republikou. I když se jedná o rozsáhlý a zachovalý hrad, na mapách a v turistických průvodcích jej většinou nenajdete. Není turisticky příliš lákavý, protože se v něm nachází věznice a tudíž je zcela nepřístupný a i fotografování objektu je zakázáno. Hrad se nachází přibližně v centru města a jediná přístupná část komplexu je kostel Všech svatých. Pěkný pohled na hrad je přes řeku Váh, odkud je vidět jeho mohutnost. I přes modernizační dostavby budov a strážních věží si částečně uchoval historickou podobu.
Luděk Vláčil, 12.9. 2015

  historie

  Hrad byl vybudován na svahu nad důležitým brodem přes Váh, aby střežil křižovatku významných obchodních cest. Informace o počátku hradu se však rozcházejí. Někdy je doba vzniku uváděna již na přelomu 11.-12. stol. ve spojení s templářskými rytíři. I doby první písemné zmínky o hradu se různí. Prvně je hrad zmiňován až v polovině 15. stol. Podle některých zdrojů pochází první hodnověrná písemná

  Luděk Vláčil - Zdroj: http://www.ilava.sk , http://www.pamiatky.net, 23.8. 2015

  popis

  Celý přísně střežený komplex hradu je obehnán vysokou zdí se strážními věžemi a ostnatým drátem. Z bezpečnostních důvodů není veřejnosti znám ani přesný současný půdorys hradu. V horní části hradu se nachází přístupný kostel Všech svatých.
  Luděk Vláčil, 12.9. 2015

  Půdorys místa


  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12432
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12432
  Uveřejněno: 12.9.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama