Renesanční zámek (kaštieľ) zv. Kasíno ze 17. století. Ve 2. pol. 19. století necitlivě upraven pro potřeby tzv. Židovské školy pro děti šlechticů a bohatých řemeslníků. Fungovala v l. 1870–96. Na počátku 20. stol. zámek dále nevhodně přestavován.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na jižní, nádvorní frontu zámku od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Chátrající renesanční zámek (kaštieľ) v severoslovenské obci Liptovský Ján, která se rozkládá na severním úpatí Nízkých Tater asi 6 km jihovýchodně od města Liptovský Mikuláš. Liptovský Ján je znám svým souborem bezmála jedenácti větších i menších feudálních sídel. Kaštieľ Kasíno, patřící k těm starším sídlům v obci, se rozkládá při východní straně potoka Štiavnice, protékajícím středem obce. Objekt je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný.
Jan P. Štěpánek, 13.9. 2009
popis

Zámek tvoří bloková jednopatrová stavba na půdoryse obdélníka, položená kolmo k toku potoka. Zámek je klasickou ukázkou typu s byty panstva v patře a provozní částí v přízemí. Svědčí o tom velká okna v patře, především dvojité v západním štítě s pozůstatky renesančních pískovcových ostění. Pozůstatky kamenných ostění se zachovaly i v přízemí. Na bohatě profilovanou korunní římsu navazuje prostá valbová střecha. Pozdější utilitární úpravy a přístavby. Na východě na zámek navazují přízemní hospodářské objekty menšího zámeckého dvora.

Jan P. Štěpánek, 13.9. 2009

historie

Výstavba zámku (kaštieľa) Kasína je datovatelná do 17. století. Ve 2. polovině 19. století byl objekt přestavěn a upravován, stejně jako začátkem 20. století, což se projevilo především na necitlivých zásazích do renesančních konstrukcí a celkového vzhledu stavby, kdy byla poničena renesanční fasáda. Od roku 1870 fungovala v budově Kasína tzv. Židovská škola (podle učitele židovského původu). Ta sloužila jako opatrovna a škola pro děti šlechticů a lepších řemeslníků. Škola zanikla roku 1896. K zámku byl přistavěn v pozdější době menší obdélníkový přístavek, dnes opět odstraněný. Dnes je zámek v soukromých rukou, snad obývaný a očividně zchátralý.

Jan P. Štěpánek, 13.9. 2009

Slovensko, Banskobystrický,

Místa v okolí

 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Podtureň
 Okoličné
 Liptovský Hrádok
 kostel sv. Mikuláše
 Palúdzka
 Palúdzka
 kostel Panny Marie
 Parížovce
 kostel Panny Marie
 Vlachy
 Havránok
Kontaktní informace
kaštieľ Kasíno
Za vodou 169
Liptovský Ján
Základní informace místa
ID místa: 8304
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama