Renesanční zámek (kaštieľ) vystavěný v 17. století v jižní části obce. Bloková přízemní stavba s patrovými polygonálními věžemi v nárožích sv. křídla. Torzálně zachována sgrafitová výzdoba fasády.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek s dvojící polygonálních nárožních věžic
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Severoslovenská obec Liptovský Ján, na severním úpatí Nízkých Tater, ležící necelých 6 km jihovýchodně od města Liptovský Mikuláš, je jedinečná nejen svou okolní přírodou, ale především svým dochovaným souborem jedenácti starších i mladších drobných šlechtických sídel. Jedním z cenných a starších zámků (kaštieľů) je i renesanční tzv. Pálovský kaštieľ v jižní části obce v blízkosti katolického kostela.
Jan P. Štěpánek, 14.9. 2009
historie

Popis a historie objektu

Pálovský kaštieľ byl vystavěn někdy v průběhu 17. století jako jednoduchá přízemní bloková stavba na půdoryse širokého obdélníku se dvěma patrovými polygonálními věžemi v nárožích severovýchodní fronty. Věže, stejně jako zámek kryje jednoduchá valbová (jehlancová) střecha. Uvnitř objektu je zachovalá renesanční dispozice. Kolem oken a na nárožích se dochovaly malé pozůstatky sgrafitové výzdoby fasády. V pozdějších dobách byl zámek doplněn o zadní přístavek. Zámek je v soukromých rukou a viditelně chátrá.

Jan P. Štěpánek, 14.9. 2009

Slovensko, Banskobystrický,

Místa v okolí

 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Podtureň
 Okoličné
 Liptovský Hrádok
 kostel sv. Mikuláše
 Palúdzka
 Palúdzka
 Parížovce
 kostel Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Vlachy
 Havránok
Kontaktní informace
Pálovský kaštieľ
Starojánská 166
Liptovský Ján
Základní informace místa
ID místa: 8305
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama