kostel sv. Michaela archanděla

kostol sv. Michala, Liptovský Michal
Raně gotický kostel zřejmě z 2. třetiny 13. století se prvně připomíná r. 1270. V 17. stol. barokně upraven interiér. V r. 1694 se poprvé připomíná samostatně stojící polodřevěná zvonice, která sloužila jako vstupní brána do původně opevněného areálu. V 1. polovině 19. století kostel upraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Liptovský Michal se nachází na severním Slovensku v Liptovské kotlině přibližně 20 km západně od Liptovského Mikuláše při hlavním tahu ze Žiliny na západním okraji vodní nádrže Bešeňová, nedaleko vodní nádrže Liptovská Mara. Hlavní dominantou obce je na návrší stojící raně gotický kostel s polodřevěnou zvonicí s dochovanými zvony z 18. stol. Ve vedlejší obci Bešeňová je termální koupaliště a aquapark. V okolí stojí za návštěvu rozlehlý areál archeoskanzenu Havránok. Nedaleko od něj se na samotném okraji nádrže Liptovská Mara nacházejí pozůstatky kostela Panny Marie.
Luděk Vláčil, 11.10. 2017
historie

Kostelík byl postaven v rané fázi pronikání gotického slohu do tohoto regionu, zřejmě někdy ve druhé třetině 13. století. V písemných pramenech se má prvně připomínat již v roce 1270, kdy bylo ve sporu kvůli vymezení majetku nedaleké Ľupče (dnes Partizánska Ľupča) načas zabaveno i území patřící michalskému kostelu. V té době měl kostel podobu jednolodní stavby s čtvercovou severní sakristií a kněžištěm neznámého tvaru. Někdy před rokem 1330 byl kostelík goticky přestavěn. Původní kněžiště nahradilo dnešní polygonální presbyterium zaklenuté dvěma poli žebrové klenby. Obec Liptovský Michal, dříve nazývaná Liptovský Svätý Michal, se oficiálné poprvé připomíná v roce 1331 jako Ecclesia S. Michaelis. V roce 1575, v období reformace, přešel kostelík do rukou protestantů, kteří jej s přestávkami používali až do roku 1686. Za jejich působení v interiéru vznikla západní dřevěná tribuna a zděná kazatelna. Pod kostelem byla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://apsida.sk/c/15387/liptovsky-michal, http://www.ruzomberok.sk/, http://www.liptovskymichal.sk a další, 10.10. 2017

Slovensko, Žilinský,  Ružomberok  ( RK ),

Místa v okolí

 Vlachy
 Havránok
 Havránok
 kostel Panny Marie
 Liptov
 Likava
 kaštieľ sv. Žofie
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 Palúdzka
 Palúdzka
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 13516
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama