Renesanční zámek (kaštieľ) rodu Nyárovců z konce 16. století. V 17. a 19. století několikrát upravován. V r. 1955 částečně přestaven. Zachovány nárožní arkýře na dřevěných krakorcích, klenby a jiné dekorativní prvky.
Hlavní obrázek místa
uliční fronta zámku
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Jedním z nejcennějších zámků (kaštieľů) v severoslovenské obci Liptovský Ján, na severním úpatí Nízkých Tater, je bezesporu renesanční Nyárovský kaštieľ v centru obce na ulici Starojánské. Objekt je využíván k soukromým obytným účelům a je proto nepřístupný.
Jan P. Štěpánek, 13.9. 2009
popis

Kaštieľ je tvořen blokovou jednopatrovou stavbou se dvěma rizality v ose delších stran. Severní je velmi mělký a tvoří třetinu délky budovy. Jižní předstupuje dále od budovy a je užší. Oba rizality respektují výšku zámku. Nároží zámku v patrech doplňují drobné oválné arkýře na dřevěných krakorcích. Vnitřní dispozice je řešena ústřední vstupní síní se schodištěm, která se opakuje i v patře. Zachované jsou i renesanční štukové klenby, železné tepané dveře a kamenné architektonické články oken a dveří.

Jan P. Štěpánek, 13.9. 2009

historie

Renesanční kaštieľ Nyárovců byl vystavěn koncem 16. století. V průběhu 17. a 19. století byl zámek několikrát upravován. V roce 1955 byl objekt částečně přestavěn a přefasádován, čímž utrpěla především cenná renesanční fasáda zámku. Objekt byl rozšířen o pseudohistorickou přízemní vstupní přístavbu s napodobeninou nárožního oválného arkýře. Další úpravy se týkaly vnitřní dispozice.

Jan P. Štěpánek, 13.9. 2009

Slovensko, Banskobystrický,

Místa v okolí

 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Podtureň
 Okoličné
 Liptovský Hrádok
 kostel sv. Mikuláše
 Palúdzka
 Palúdzka
 kostel Panny Marie
 Parížovce
 kostel Panny Marie
 Vlachy
 Havránok
Kontaktní informace
Nyárovský kaštieľ
Starojánská 66-68
Liptovský Ján
Základní informace místa
ID místa: 8302
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama