Zvonice byla postavena pravděpodobně v 1. polovině 19. století na místě starší dřevěné zvonice z poloviny 18. století. V roce 1932 byla zvýšena o další poschodí. Nejstarší ze tří zvonů byl ulit v roce 1753.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Turčianska Štiavnička se nachází na severním Slovensku v podhůří Velké Fatry při ústí Kantorské doliny do Turčanské kotliny, asi 9 km východně od okresního města Martin. Nejvýznamnější památkou obce je Révayovský kaštěl (zámek) z 16. století s rozlehlým anglickým parkem z 18.-19. století, jehož součástí je i oranžérie. Na východním okraji obce stojí novogotická hřbitovní kaple s Révayovskou hrobkou a na jižním okraji, nedaleko zámku, stojí zvonice z 19. století.
Luděk Vláčil, 14.10. 2017

  historie

  Vesnice vznikla někdy v 14. století. Je pravděpodobné, že nějaká zvonice, zřejmě dřevěná, zde stála již před výstavbou té současné, která byla postavena pravděpodobně v 1. polovině 19. století jako dvoupodlažní. Napovídá tomu skutečnost, že nejstarší ze tří zvonů v ní zavěšených byl ulit již v roce 1753. Tento pozdně barokní zvon s nápisem: "EX. ERRE. IL. D. SUS. OKOLICSÁNI FUSA PER MICH. PALISCH. A.

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 14.10. 2017
  Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

  Místa v okolí

   Sklabiňa
   Sučiansky hrad
   židovský hřbitov
   Župní dům
   kostel sv. Martina
   Necpaly
   Necpaly
   Necpaly
   Trebostovo
   Trebostovo
   Starhrad
   Rakovo
   Strečno
   Blatnický hrad
   Krasňany
   Gbeľany
   Gbeľany
  Základní informace místa
  ID místa: 13505
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: zvonice
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 15.10.2017
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama