Původně renesanční kaštěl (zámek) rodu Révaiů vznikl v 2. polovině 16. století. Později několikrát upravován a rozšiřován v barokně-klasicistním slohu. Rozsáhlé sídlo obklopuje velký park s oranžerií, dalšími stavbami a rybníky. V současnosti je v soukromém vlastnictví a probíhá jeho rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Turčianska Štiavnička (maďarsky Kisselmec) se nachází na severním Slovensku v podhůří Velké Fatry při ústí Kantorské doliny do Turčanské kotliny, asi 9 km východně od okresního města Martin. Nejvýznamnější památkou obce je Révayovský kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - je jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) z 16. století s rozlehlým anglickým parkem z 18.-19. století, jehož součástí je i oranžérie. I když bývá kaštěl často malou stavbou a v ČR mnohdy nesprávně označovaný množně jako zámeček, jedná se nezřídka o velmi ozsáhlé objekty. Mezi ty větší patří i tento Révayovský kaštěl. V současnosti je v soukromém vlastnictví a probíhá jeho rekonstrukce. Údajně kvůli rekonstrukci je od roku 2013 park obehnán plotem s ostnatými dráty a uzavřen. ...
Luděk Vláčil, 9.11. 2017

  historie

  Osada Sczewnicza (Štiavnička) se prvně vzpomíná v roce 1474, kdy patřila k panství Sklabinského hradu. V roce 1527 získali panství Révaiové (též Révayové, slovensky Révaiovci, maďarsky Révay), kteří se usadili na Sklabinském hradě. Rod si ve vsi zřídili Majer (velkostatek), který je písemně doložen již v roce 1534. Tehdy se jednalo o majetek Michala Révaie. Budova Révaiovského velkostatku (Štiavnický Majer)

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turcianskastiavnicka.sk, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Osveta 1973, Štefan Pisoň., Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šrot, Bratislava 1990., http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 28.11. 2017

  popis

  Kaštěl ve Štiavničce je dvoupodlažní rozlehlá stavba složitého půdorysu uzavírající vnitřní nádvoří. V místnostech se pouze částečně zachovaly křížové klenby, jinak jsou místnosti plochostropé. Východní křídlo si zachovalo původní arkády. Kaštěl je situován na okraji rozsáhlého parku se vzácnými dřevinami, který byl do současné rekonstrukce ceněn pro svou nenarušenost novodobou výstavbou.
  Luděk Vláčil, 29.11. 2017

  Půdorys místa

  výřez části areálu, Vpravo nahoře kaštěl a vlevo oranžerie
  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

  Místa v okolí

   zvonice
   Sklabiňa
   Sučiansky hrad
   židovský hřbitov
   Župní dům
   kostel sv. Martina
   Necpaly
   Necpaly
   Necpaly
   Trebostovo
   Trebostovo
   Starhrad
   Rakovo
   Strečno
   Blatnický hrad
   Krasňany
   Gbeľany
   Gbeľany
  Základní informace místa
  ID místa: 13504
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 30.11.2017
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama