zámek kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

kaplnka Nepoškvrneného počatia Panny Márie, Trenčianske Bohuslavice
Klasicistní zámek (kaštieľ) s francouzským parkem nechal v l. 1760-1763 postavit František Anton Erdödy. Posledním majitelem byl baron Fould-Springer. V r. 1905 došlo k demolici velké části zámku. Dodnes se zachovala levá část budovy, jejíž přízemí tvoří kaple Neposkvrněného početí Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
Zachovalá část sídla
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Trenčianske Bohuslavice se nachází na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Nejvýznamnější stavbou obce je vzácná rokokově-klasicistní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, která je pozůstatkem zámku z 18. stol. Kaple slouží římskokatolické farnosti Bošáca a je přístupná v době konání bohoslužeb. Kolem kaple prochází modrá a zelená turistická stezka. Modrá vede od místního nádraží na Turecký vrch, zelená vychází rovněž z nádraží a vede kolem rozhledny Hájnica, zříceniny opevněného haluzického kostela, muzea Bošácké doliny, hradiště Hradišťá do obce Nová Bošáca.
Luděk Vláčil, 26.7. 2019
popis

Z původního zámku se dodnes dochovala levá část dvoupodlažní budovy s připojeným bočním křídlem krytým vysokou mansardovou střechou, ve kterém se nachází kaple. Do horního zámeckého patra se vstupovalo ze zaniklé části a tak není z kaple přístupné. Stavba má půdorys obdélníkového tvaru o vnějších rozměrech 13,8 x 24,5 metru. Všechny tři oltářní obrazy - Neposkvrněné početí Panny Marie, sv. František Assiský, sv. Antonín Paduánský, nástěnné malby a fresky zhotovil vídeňský mistr A. F. Maulbertsch sám, bez pomocníků. Rokokové oltáře jsou pravděpodobně dílem Ľudovíta Godeho, významného bratislavského sochaře a žáka slavného Rafaela Donnera. U oltáře sv. Antonína Paduánského je rokoková prosklená rakev s tělem mučedníka sv. Adeodáta. Rokoková je i kazatelna, na níž jsou zobrazeny reliéfy se scénami Ježíše Krista. Varhany pro kapli postavil v roce 1763 proslulý vídeňský varhanář Johann Hancke.

Luděk Vláčil - zdroj: obecní úřad Trenčianske Bohuslavice, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 27.7. 2019

historie

Ves a pozdější obec Trenčianske Bohuslavice se prvně vzpomíná v roce 1208 jako "villa Buczlai". Klasicistní kaštieľ (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) nechal v letech 1760-1763 postavit František Anton Erdödy, bývalý generál Marie Terezie. Střední část zámku byla jednopatrová a měla přízemní křídla, z nichž levé tvořila rokoková kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Základní kámen kaple byl položen 25. 5. 1762 a požehnán biskupem Adamem Erdődym. Konsekrována byla 08. 12. 1763 biskupem Antonem de Revay. Fresky i všechny tři oltářní obrazy namaloval známý vídeňský umělec Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) a varhany postavené v roce 1763 jsou dílem vídeňského výrobce Johanna Hanckeho (1697-1766). Zámek obklopoval původně francouzský, později anglický park se skleníky, jezírkem, fontánami a altánky. Podle dobových záznamů se tu nacházelo přibližně 400 soch. Součástí…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: obecní úřad Trenčianske Bohuslavice, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 25.7. 2019

Půdorys místa

Trenčianske Bohuslavice
poskytl Obecní úřad Trenčianske Bohuslavice
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Rakoľuby
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Kočovce
 Adamovce
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Kostolná
 Brunovce
 Lopeník
 Tematín
 Záblatie
 Park miniatúr
 Strání
 Strání
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 rozhledna U Křížku
Základní informace místa
ID místa: 14281
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama