hrad Biely Kameň

Svätojurský hrad, Bílý kámen
Zbytky gotického hradu z druhé poloviny 13. století, vybudovaného rodem pánů ze Svätého Jura a Pezinku. Od roku 1663 po tureckém vpádu je v zříceninách
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Graficke pismenko Hrad je ukrytý neďaleko nad kedysi samostatnou obcou Neštych, na kopci oproti leží bývalé veľkomoravské hradisko. Na hrad je najbližší prístup z mestečka Svätý Jur – už od vlakovej stanice (13 km z Bratislavy hlavnej stanice, smer Trnava) k nemu vedie žltá turistická značka, ktorá prechádza aj popri autobusovej zastávke.
K hradu je tiež možné sa dostať po turistických chodníkoch z okolitých obcí, napr. z Borinky, nad ktorou je zrúcanina hradu Pajštún.
Jano, 20.5. 2004

  turistické

  Hradní zříceniny se nacházejí v lesním prostředí, severně nad obcí Svätý Jur. Přístupny jsou po žluté turistické značce z obce; delší trasa vede rovněž po žluté z rozcestí Biely kríž nad Račou, městskou částí Bratislavy.
  Ľubomír Repta , 8.3. 2009

  historie

  Z histórie ...
  V rokoch 1271–1274 pri nájazdoch Tatárov bol na mieste pôvodného dreveného hradu a prehistorického hradiska Svätojurskými grófmi postavený kamenný hrad Biely Kameň. Opustený je od r. 1663.
  Jano, 20.5. 2004
  Vznik a vývoj
  Původně se na nedaleké lokalitě nacházelo dřevěné velkomoravské hradiště vybudované na základech sídliště z hallštatské doby. Majitelé, páni ze Svätého Jura a Pezinku, na protilehlém kopci od hradiště postavili asi v l. 1270–1295 kamenný hrad. První písemná zmínka pochází z roku 1271. Rod Svätojurských na svém majetku hospodářil až do doby, kdy v důsledku majetkových sporů došlo k jeho rozdělení na dvě větve – svätojurskou a pezinskou. V

  Ľubomír Repta, zdroj: Š. Pisoň, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, www.pamiatky.net, 8.3. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Slovensko
  Bratislavský