Zámek (kaštieľ) nechal postavit v l. 1719-1732 na místě staršího sídla Žigmund Čáki, spravoval jej jeho bratr Imrich. Za 2. světové války částečně vyhořel. V r. 1955 zrekonstruován, od r. 1960 sloužil jako domov důchodců a později jako ústav pro mentálně postižené. Poté vrácen v restituci.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Veľký Biel se nachází na jihozápadním Slovensku v Bratislavském kraji v okrese Senec. K nejvýznamějším památkám obce patří kostel Povýšení sv. Kříže a monumentální barokní kaštěl (též kaštel, slov. kaštieľ). I když se často jedná o malé stavby a v ČR jsou mnohdy nesprávně označovány množně jako zámečky, jedná se nezřídka o velmi rozsáhlé objekty. Mezi ty velké patří právě kaštěl Veľký Biel. Areál bývá prozatím přístupný pouze při příležitostech konání různých akcí a příležitostných prohlídek částečně zachovalého barokního interiéru.
Luděk Vláčil, 7.9. 2016
popis

Nádvoří trojkřídlé budovy je na čtvrté straně ukončeno dvěma kratšími křídly tak, že z oken největšího, společenského sálu v 1. poschodí vstupního křídla je přes nádvoří vidět až do bývalého parku. Dříve se tudy do zámku také vstupovalo. Nároží objektu zdobí čtyři čtyřhranné věže. Čelnímu průčelí dominuje středový vyvýšený rizalit s trojúhelníkovým tympanónem, jehož mansardovou střechu korunuje věžička s cibulovou střechou. Zámek má tři podlaží a jeho tři hlavní křídla mají každé po 17 okenních osách. V severním křídle zámku se nacházela i kaple, jejíž interiér byl při požáru během 2. světové války zcela zničen a později byl její vchod zazděn. V části zámku jsou zachovány krásné barokní interiéry. Zámek obklopoval nejprve francouzský a poté anglický park, v němž stojí hospodářská budova.

Luděk Vláčil - zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014), 7.9. 2016

historie

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1294, kdy se nazývá Beel. Prvním známým šlechtickým sídlem ve vsi byla dřevěná tvrz se slaměnou střechou a padacím mostem, která stávala na vršku západně od kostela. Druhé šlechtické sídlo vzniklo na místě dnešního zámku. Současný zámek nechal vybudovat Žigmund Čáki (Csáky) pod správou svého bratra Imricha Čáki. Stavba byla provedena podle projektu vídeňského architekta a stavitele Antonia Erhorta (Erhard) Martinelliho. Na stavbě se podílel Johann Bernhard Fischer von Erlach a jeho syn Joseph Emanuel. K odborným kamenickým a zámečnickým pracem byl pozván Thomas Hidger a Josef Horning. Výstavba byla zahájena na jaře roku 1719. Kvůli stavbě vznikla ve vsi i cihelna s pecí, ve které se za jediné léto vypálilo 300 000 cihel. V letech 1725-1730 byl kaštěl již sice obyvatelný, ale k jeho úplnému dokončení došlo až v roce 1732. Podle legendy byla při stavbě uplatněna zajímavá…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014), http://www.velkybiel.eu, http://www.kastielvelkybiel.sk a další, 27.5. 2016

Půdorys místa

výřez areálu zámku.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek
Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

 Čeklís
 Bernolákovo
 Ivanka pri Dunaji
 Malinovo
 městské opevnění
 Pezinok
 Biely Kameň
 městské opevnění
 Modra
Základní informace místa
ID místa: 12824
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama