Rudolf Sloboda byl slovenský spisovatel. Pomník darovalo Ministerstvo kultury Devínskej Novej Vsi. Autorem busty je Alexander Ilečko. Bratislavská městská část ji osadila v roce 1998. Výhrady jsou ale k nevhodnému podstavci i k místu, kde pomník stojí.
Hlavní obrázek místa
Busta spisovatele Rudolfa Slobodu v bratislavské části Devínská Nová Ves
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislavská městská část Devínská Nová Ves se nachází v severozápadní části města. Pustu spisovatele Rudolfa Slobodu najdeme v centru staré části obce, na křižovatce ulic Podhorská a Slovinec, asi 200 m vzdušnou čarou jihozápadně od kostela Ducha Svatého.
Pavel Vítek, 9.11. 2020
popis

Pomník spisovatele Rudolfa Slobodu Ministerstvo kultury darovalo Devínskej Novej Vsi. Autorem busty je akademický sochař Alexander Ilečko. Na hranolovém podstavci je umístěna kovová busta Rudolfa Slobodu. Na stěně podstavce je tabule s nápisem: Rudolf Sloboda se narodil v Devínskej Novej Vsi. Bratislavská městská část ji potom narychlo osadila na křižovatce ulic Slovinec a Podhorská v roce 1998. Ale už v roku 2008 se v zastupitelstvu městské časti uvažovalo o různých variantách změny pomníku. Výhrady jsou zejména k nevhodnému podstavci, ale i k místu, kde pomník stojí. Nakonec byl jen opraven povrch podstavce, jehož autorem je architekt Milan Beláček. Představenstvo městské části stále hledá nové místo pro umístění spisovatelovy busty i řešení nového, lepšího podstavce.

Pavel Vítek, 9.11. 2020

historie

Rudolf Sloboda byl slovenský spisovatel, který žil v letech 1938–1995. Časopisecky začal publikovat povídky v době svých studií na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Studium nedokončil a odjel do Ostravy, kde pracoval jako horník a jako dělník ve Vítkovických železárnách. Domů na Slovensko se vrátil až v roce 1965, po vydání svého prvního románu. Nadále se pak věnoval až do své smrti v roce 1995 výlučně literatuře. Rudolf Sloboda je autorem dvaadvaceti prozaických knih, jedné sbírky poezie, tří knih pro děti, dvou divadelních her a čtyř filmových scénářů. Až do své smrti v roce 1995 se věnoval výlučně literatuře.

Pavel Vítek, 9.11. 2020

Základní informace místa
ID místa: 15350
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama