V jádře gotický, později renesančně a barokně upravovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie z konce 13. století. Současná podoba je po úpravách způsobených zemětřesením r. 1789. V interiéru cenné gotické nástěnné malby. Při kostele renesanční zvonice.
Hlavní obrázek místa
severní pohled na farní kostel v Podolínci
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je významnou architektonicko-historickou památkou a dominantou slovenského města Podolínec v severovýchodní části Slovenska. Kostel stojí uprostřed centrálního Mariánského náměstí. V blízkosti kostela stojí samostatná renesanční zvonice ukončená atikou. Kostel je přístupný v době mše svaté.
Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009
popis

Kostel je jednolodní stavbou s polygonálně ukončeným ustoupeným presbyteriem s mohutnými opěráky. Presbyterium je stejně jako hlavní loď zaklenuto křížovou žebrovou klenbou. Na jižní, vstupní straně se nachází gotický portál a dvě sedilie. Na severní straně se nachází podobný portál do sakristie. Ta je rovněž gotická, zaklenutá křížovou klenbou. Původní gotická okna presbytáře jsou zazděna, ale uvnitř se zachovaly alespoň jejich špalety. Průčelní věž je až dílem 18. století, kdy byla přistavěna na barokní štít. Věž je ukončena barokní bání s lucernou a v nejvyšším patře vybavena vnějším kovovým ochozem. Interiér kostela zdobí vzácné středověké fresky z let 1360 – 1430. Ty jsou uspořádány v několika řadách podle scén, které zobrazují. Zařízení kostela je povětšinou barokní. Při kostele se nachází hranolová samostatná zvonice zakončená dvojřadou atikou. Zvonice je krásnou renesanční ukázkou stavby tzv. východoslovenského typu. Výstavba zvonice se…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009

historie

Nejstarší kostel v Podolínci byl vystavěn již koncem 13. století. Přestavěn a zaklenut byl ve 2. polovině 14. století. Po velkém požáru v roce 1684 se konala velká renesanční přestavba. V 18. století následovala barokní přestavba a rozšíření kostela o dvě boční kaple. Roku 1789 postihlo město zemětřesení. Kostel nebyl nijak vážně poškozen, ale byla alespoň klasicistně upravena jeho fasáda.

Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009

Slovensko, Prešovský,  Stará Ľubovňa  ( SL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 5927
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama