Zachovalý piaristický klášter s barokním kostelem sv. Stanislava z let 1642–48 dle projektu stavitele Pochsbergera. Kostel má cenný barokní interiér. Areál se nachází vně městských hradeb při bývalé Horní bráně.
Hlavní obrázek místa
klášter piaristů s kostelem sv. Stanislava od západu
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Zachovalý areál kláštera piaristů s barokním kostelem sv. Stanislava s dominantním dvouvěžovým průčelím v historickém centru města Podolínec na severovýchodě Slovenska. Klášter s kostelem byly postaveny vně městských hradeb ve východním sousedství bývalé Horní brány. Od města klášterní areál oddělovala dodnes zachovalá městská hradba.
Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009
historie

Areál raně barokního kláštera piaristů s kostelem sv. Stanislava byl vystavěn v severovýchodní části města za hradbami v letech 1642 až 1648 podle plánů stavitele Pochsbergera. Vlastní klášter je patrový, čtyřkřídlý areál na půdoryse obdélníka s věžemi v každém z nároží. Objekt kostela je postaven tak, že dělí areál kláštěra na dvě poloviny a vytváří tak dvě nádvoří. Západní nároží, severozápadní a část jihozápadního průčelí kláštera je pseudoslohově upraveno a završeno atikou v podobě cimbuří. Kostel sv. Stanislava je mohutná barokní stavba s dvouvěžovým průčelím nepředstupujícím před vlastní průčelí kláštera. Interiér kostela je čistě barokní. Dominuje mu 10 m vysoký obraz sv. Stanislava z r. 1688 na hlavním oltáři.

Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009

Půdorys místa

situace kláštera a severní části městského jdra na mapě zakreslené na podkladě katastrální mapy ze 2. třetiny 19. století
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Stará Ľubovňa  ( SL ),

Místa v okolí

 městské hradby
 Podolínec
 Holumnický hrad
 Krížová Ves
 Strážky
 Stará Ľubovňa
 Kežmarok
 radnice
 městské hradby
 evangelický kostel
 artikulární kostel
Základní informace místa
ID místa: 5986
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama