Částečně zaniklý areál městského hradu. Vystavěn v r. 1409 Imrichem Perényim na základě povolení Zikmunda Lucemburského uvnitř městských hradeb. V r. 1593 upravován. Od pol.18. stol. chátral a až na palác, který byl r.1903 upraven na radnici.
Hlavní obrázek místa
pohled na tzv. Ratůš - upravený palác bývalého hradu
pohled od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Z velké části zaniklý areál bývalého městského hradu v Podolínci na severovýchodě Slovenska. Ten byl vystavěn počátkem 15. století uvnitř hradeb města, od kterého byl vydělen hradbou a příkopem. Areál se rozkládal jižně od bývalé Dolní městské brány, na dolním konci zužujícího se Mariánského náměstí. Zachována zůstala pouze upravená budova bývalého hradního paláce, která po úpravách slouží jako městský úřad.
Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009
popis

Podle podrobných popisů hradu ze 16. a 18. století a také dle katastrální mapy z 2. třetiny 19. století lze poměrně dobře rekonstruovat podobu hradu. Hrad se připojoval k hranolové věži Dolní brány a byl vymezen plochou rozměru 25 x 50 m podél jihovýchodní městské zdi. Vstup do hradu umožňovala masivní hranolová branská věž, která stávala v ose zúžené části tržiště (náměstí). Naproti bráně stál k městské hradbě přistavěný blokový dvoupatrový hradní palác s nízkou věží směřující vně hradeb do příkopu. V suterénu hradu se nacházely dodnes z části dochované sklepy, v klenutém přízemí byla obytná a vedlejší místnost pro správce, komora a sýpka. Patro paláce tvořilo pět pokojů panstva a druhé patro obsahovalo tři pokoje a velký sál. Tak mluví popis z r. 1765. Ten také hovoří o tom, že okna a dveře tehdy byly zabedněny deskami a mnohé stropy byly prohnilé a hrozily zřícením. Stavení, převážně…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007, 4.1. 2009

historie

Město Podolínec se urbanisticky formovalo do roku 1292. Tehdy získalo od českého a polského krále Václava II. četné městské výsady, včetně práva obnovit opevnění. Podolínec tehdy spadal k polskému území. Vlastní hrad je však mladší než městské hradby. Jeho založení je spojeno až s postavou Imricha Perényiho, který roku 1408 získal Ľubovnianské panství včetně Podolínce od krále Zikmunda Lucemburského do državy. V roce 1409 bylo Imrichovi povoleno uvnitř městských hradeb vystavět hrad z kamene či dřeva. Hrad, který měl sloužit jako městská pevnost, byl dokončen zhruba do roku 1412, kdy však Podolínec s dalšími dvanácti spišskými městy připadl opět k Polsku. O hradu se činí další zmínka zhruba o třicet let později, kdy odolal vojsku Jana Jiskry z Brandýsa. Nakonec se však držitel Podolínce Mikuláš Komorovský k povstalcům sám přidal. V polovině 16. století a posléze ještě r. 1593 z iniciativy Šebestiána Lubomirského byl…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007, 4.1. 2009

Půdorys místa

situace jižní části historického středu města Podolínec s vyznačením bývalého hradu, dle katastrální mapy ze 2. třetiny 19. století
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Stará Ľubovňa  ( SL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 1527
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama