Z velké části zachovalý systém městského opevnění skládajícího se z hlavní hradby, parkánové zdi a několika dochovaných hranolových a podkovovitých bašt. Hradby stavěny od konce 13. stol. do r. 1382. V pol 19. stol. zbořeny Dolní i Horní brána.
Hlavní obrázek místa
vnější pohled na zachovalou baštu v severovýchodním úseku hradeb
pohled od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Z velké části zachovalý středověký a renesanční systém městských hradeb slovenského města Podolínec. To leží přibližně 10 km severovýchodně od města Spišská Belá a 16 km jihozápadně od Staré Ľubovně. Pro velkou zachovalost středověkého půdorysu městské sítě ovlivněné především na přelomu 16. a 17. století, dochované úseky městských hradeb s baštami a celkovou urbanisticko-architektonickou a umělecko-historickou hodnotu, byl Podolínec v roce 1991 vyhlášen za městskou památkovou rezervaci.
Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009
historie

Popis a historie městských hradeb v Podolínci

Hradbami bylo město Podolínec opevněno pravděpodobně již koncem 13. století. Na vnějším obvodě město chránil zavodněný příkop napájený vodou z řeky Popradu. Ta sloužila jako přirozená ochrana města na jihovýchodě a severovýchodě. Dokončení hradeb se datuje do roku 1382. Celková délka hradeb dosáhla 562 sáhů. Při Dolní bráně se rozkládal od počátku 15. století areál městského hradu, který byl vydělen hradbou a příkopem i od samotného vnitřního města. Před líc hlavní hradby však nepředstupoval. Při Horní bráně byly ubikace pro městské stáže. V polovině 16. století, kdy hrozil vpád tureckých vojsk, byly hradby zesíleny některými půlválcovými baštami. Středověké opevnění města Podolínec sestávalo z vysoké hlavní hradební zdi s cimbuřím a ochozem (9,75 m) a z nižší parkánové zídky, hranolových bran s průjezdem a souborem hranolových a podkovovitých dovnitř otevřených nebo uzavřených bašt. Hradby se zachovaly v poměrně velmi…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 4.1. 2009

Půdorys místa

půdorys města Podolínce na podkladě katastrální mapy z 2. třetiny 19. století
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Stará Ľubovňa  ( SL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 5004
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama