Hrad a zámek Weesenstein postupně od 13. do 18. století zaujal celou plochu návrší ve smyčce říčky Mohelnice (Müglitz) v saském podhůří Krušných hor, asi 15 km od českých hranic. Poprvé se připomíná roku 1318, mnohokrát přestavěn a rozšířen.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Jiří Cukr, 08/2008
Weesenstein je součástí obce Müglitztal. Silniční spojení z dálnice A17 (hranice ČR/SRN - Dresden) na křižovatce (Ausfahrt) 6, po silnici S 178A do údolí Mohelnice (Müglitz) a dále po S178 směr Glashütte asi 1,5 km k parkovišti pod zámkem. Nejbližší železniční zastávka Weesenstein na trati Heidenau - Altenberg asi 0,5 km od zámku severně, příjemná cesta pro pěší i cyklisty. V Heidenau přestup na linku S1 drážďanské železniční rychlodráhy, v Bad Schandau přestup na mezinárodní osobní vlaky do/z Děčína. V obci i na zámku řada možností příjemného občerstvení všeho druhu, obzvlášť lze doporučit zámecký pivovar (Schlossbrauerei) na posledním nádvoří zámku. Areál lze navštívit zdarma, vstupné se platí jen za vstup na prohlídkovou trasu (samostatně).
Ivan Grisa, 17.10. 2008
historie

Zámek Weesenstein

První zmínka o tehdejším hradě Weesensteinu pochází z roku 1318. Tehdy patřil purkrabím z Donína (Dohna), kteří ovládali jménem císaře malé nárazníkové území mezi Čechami a Míšní. Tamní markrabě využil zmatků v Říši počátkem 15. století a purkrabství se zmocnil. Weesenstein vzápětí udělil v léno rytířům z Bünau, kteří zde měli hlavní rodové sídlo až do roku 1772. Za tu dobu se zde vystřídalo několik rodových větví a především došlo k mnoha přestavbám, které postupně změnily gotický hrad na rozlehlý zámek s prvky všech slohů od 13. do 18. století. Vzhledem k zachování původního jádra a potřebě nových prostor se objekt rozrostl až k úpatím hradního kopce, což vedlo k pozoruhodným prostorovým vztahům (taneční síň na půdě, konírny a sklepy ve větší výšce, než obytné místnosti ap.). Od rodiny barona Uckermanna, která zámek vlastnila do roku 1830, jej koupil saský král Anton jako soukromé sídlo vládnoucích…  číst dále

Ivan Grisa, dle webových stránek zámku Weesenstein a knihy Rytíři z Bünau v Čechách a v Sasku, 17.10. 2008

Kontaktní informace
Schloss Weesenstein
Am Schlossberg 1
01809 Müglitztal / OT Weesenstein
Tel: +49 35027 6260
http://www.schloss-weesenstein.de
weesenstein@schloesserland-sachsen.de
Základní informace místa
ID místa: 6876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama