Stavba památníku byla zahájena v r. 1885 podle návrhu G. Sacconiho. Sochy vytvořili sochaři z celé Itálie, např. Leonardo Bistolfi a Angelo Zanelli. K slavnostnímu odhalení památníku došlo v r. 1911 při příležitosti 50. výročí vzniku království, ale k úplnému dokončení došlo až v r. 1925.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Památník Viktora Emanuela II. je monumentální stavba z bílého vápence stojící u římského Kapitolu na náměstí Piazza Venezia v Římě. Na schodišti památníku neustále stojí čestná stráž. V objektu je také knihovna, archiv, sídlí zde ústav dějin a je zde muzeum italského národně osvobozeneckého hnutí. Pořádají se v něm i různé výstavy umění.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz , http://www.rim.maweb.eu, 6.11. 2015
popis

Altare della Patria (Oltář vlasti) někdy též zvaný Vittoriano je největším památníkem v Itálii. Zabírá plochu 17 000 metrů čtverečních, je 135 metrů dlouhý, 130 metrů široký a 70 metrů vysoký. Uprostřed památníku stojí dvanáctimetrová bronzová jezdecká socha Viktora Emanuela II. od E. Chiaradia. Na jejím podstavci jsou reliéfy od Maccagnina zobrazující přední italská města. Výzdoba památníku je značně symbolická. Sochy nad sloupořadím v přední části památníku představují regiony sjednocené Itálie. K soše vede široké schodiště. Na dvou bočních střechách jsou umístěna bronzová čtyřspřeží s okřídlenými sochami znázorňující vítězství. V prostorách Památníku se nachází i hrob neznámého vojína, padlého v 1. světové válce, s věčným plamenem, čímž je symbolicky uctěna památka všech padlých italských vojáků v obou světových válkách.

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org , http://www.turistika.cz , http://www.rim.maweb.eu , http://www.radynacestu.cz, 6.11. 2015

historie

Stavba památníku Viktora Emanuela II. byla zahájena v roce 1885 podle návrhu Giuseppa Sacconiho. Sochy vytvořili sochaři z celé Itálie, například Leonardo Bistolfi a Angelo Zanelli. Památník je nazýván "Oltář vlasti" (Altare della Patria) a má symbolizovat sjednocení Itálie. Prvním italským králem se stal právě Viktor Emanuel II. (1820-1878). Ten byl od roku 1849 králem Sardinie. V roce 1861 sjednotil Itálii a poté se stal jejím prvním králem. Jeho pomník je tak symbolem sjednocené Itálie. V době svého vzniku byl památník často kritizován a dostal pohrdavá označení jako jsou psací stroj, zuby Říma, pisoár nebo svatební dort. K slavnostnímu odhalení památníku došlo v roce 1911, při příležitosti 50. výročí vzniku království, ale k úplnému dokončení došlo až v roce 1925.

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org , http://www.turistika.cz , http://www.radynacestu.cz , http://italie.svetadily.cz, 6.11. 2015

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 12216
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama