Stavba památníku byla zahájena v r. 1885 podle návrhu G. Sacconiho. Sochy vytvořili sochaři z celé Itálie, např. Leonardo Bistolfi a Angelo Zanelli. K slavnostnímu odhalení památníku došlo v r. 1911 při příležitosti 50. výročí vzniku království, ale k úplnému dokončení došlo až v r. 1925.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Památník Viktora Emanuela II. je monumentální stavba z bílého vápence stojící u římského Kapitolu na náměstí Piazza Venezia v Římě. Na schodišti památníku neustále stojí čestná stráž. V objektu je také knihovna, archiv, sídlí zde ústav dějin a je zde muzeum italského národně osvobozeneckého hnutí. Pořádají se v něm i různé výstavy umění.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz , http://www.rim.maweb.eu, 6.11. 2015
popis

Altare della Patria (Oltář vlasti) někdy též zvaný Vittoriano je největším památníkem v Itálii. Zabírá plochu 17 000 metrů čtverečních, je 135 metrů dlouhý, 130 metrů široký a 70 metrů vysoký. Uprostřed památníku stojí dvanáctimetrová bronzová jezdecká socha Viktora Emanuela II. od E. Chiaradia. Na jejím podstavci jsou reliéfy od Maccagnina zobrazující přední italská města. Výzdoba památníku je značně symbolická. Sochy nad sloupořadím v přední části památníku představují regiony sjednocené Itálie. K soše vede široké schodiště. Na dvou bočních střechách jsou umístěna bronzová čtyřspřeží s okřídlenými sochami znázorňující vítězství. V prostorách Památníku se nachází i hrob neznámého vojína, padlého v 1. světové válce, s věčným plamenem, čímž je symbolicky uctěna památka všech padlých italských vojáků v obou světových válkách.

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org , http://www.turistika.cz , http://www.rim.maweb.eu , http://www.radynacestu.cz, 6.11. 2015

historie

Stavba památníku Viktora Emanuela II. byla zahájena v roce 1885 podle návrhu Giuseppa Sacconiho. Sochy vytvořili sochaři z celé Itálie, například Leonardo Bistolfi a Angelo Zanelli. Památník je nazýván "Oltář vlasti" (Altare della Patria) a má symbolizovat sjednocení Itálie. Prvním italským králem se stal právě Viktor Emanuel II. (1820-1878). Ten byl od roku 1849 králem Sardinie. V roce 1861 sjednotil Itálii a poté se stal jejím prvním králem. Jeho pomník je tak symbolem sjednocené Itálie. V době svého vzniku byl památník často kritizován a dostal pohrdavá označení jako jsou psací stroj, zuby Říma, pisoár nebo svatební dort. K slavnostnímu odhalení památníku došlo v roce 1911, při příležitosti 50. výročí vzniku království, ale k úplnému dokončení došlo až v roce 1925.

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org , http://www.turistika.cz , http://www.radynacestu.cz , http://italie.svetadily.cz, 6.11. 2015

Základní informace místa
ID místa: 12216
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama