Starobylé divadlo pod širým nebem. Stavba dokončena r. 13 př. n. l. Nejdůležitější divadlo ve starověkém Římě. Mohlo pojmout 11 000 až 20 000 diváků. Postaveno z tufů a betonu, opláštěno bílým travertinem. Nejstarší datovaná budova v Římě. Ukončen provoz na poč. 4. stol. Pak rezidence rodu Orsini.
Hlavní obrázek místa
Divadlo Marcello v Římě.
© Pavel Vítek 05/2001
Římské Divadlo Marcello, italsky Teatro di Marcello, se nachází asi 1,5 km západně od Kolosea, 1 km západně od západní části Fora Romana a 250 m jihozápadně od starověkého mostu Ponte Fabricio, který vede přes řeku Tiberu na Tiberský ostrov.
Pavel Vítek, 29.11. 2021
popis

Dnes jsou zbytky Marcelova divadla jednou ze starobylých staveb v Římě. Poskytuje jednu z mnoha oblíbených turistických památek. Nyní jsou horní patra rozdělena na více bytů a její okolí je využíváno jako místo pro malé letní koncerty.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turismoroma.it/it/luoghi/teatro-di-marcello, 29.11. 2021

historie

Divadlo Marcello, latinsky Theatrum Marcelli, italsky Teatro di Marcello, je starobylé divadlo pod širým nebem v Římě, postavené v závěrečných letech Římské republiky. Prostor pro divadlo byl zvolen Juliem Césarem. Založil ho záměrně vedle staršího chrámu zasvěceného bohu Apollonovi, na jehož počest se zde konaly divadelní hry. Dnes z něj zbyly jen tři korintské sloupy a část vlysu. César byl ale zavražděn dříve, než mohla být zahájena výstavba nového divadla. Stavba byla dokončena v roce 13 př. n. l. a slavnostně otevřena v roce 12 př. n. l. a Augustem pojmenována po jeho synovci Marcusi Claudiu Marcellusovi, který zemřel v roce 23 př. n. l. Divadlo mělo průměr 111 m a bylo největším a nejdůležitějším divadlem ve starověkém Římě. Původně mohl pojmout 11 000 až 20 000 diváků. Na konci 4. století byl vydán katalog, který uváděl, že kapacita divadla je 17 580 osob. Divadlo bylo postaveno převážně z tufů a betonu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turismoroma.it/it/luoghi/teatro-di-marcello, 29.11. 2021

Základní informace místa
ID místa: 16092
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama