Lateránská bazilika je první křesťanskou bazilikou v Římě. Postavena v letech 313-324. Několikrát vypleněna barbary. R. 896 přestavěna v románském slohu. V letech 1646-1649 provedena barokní přestavba a v letech 1734-1735 ve stylu vrcholného římského baroka. Balustráda na atice vyzdobena 15 sochami.
Hlavní obrázek místa
Lateránská bazilika v Římě.
© Pavel Vítek 05/2001
Římskou Lateránskou baziliku najdeme asi 1,5 km východně od Kolosea a 2 km jižně od hlavního římského nádraží Roma Termini a 6 km od baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Stojí na náměstí sv. Jana v Lateránu, na Piazza di San Giovanni in Laterano. V nejbližším okolí najdeme Lateránský palác, Knihovnu Jana Pavla II., Lateránskou univerzitu nebo Papežský seminář Romano Maggiore.
Pavel Vítek, 28.10. 2020

  historie

  Bazilika San Giovanni in Laterano, Bazilika svatého Jana v Lateránu, celým názvem Bazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty, nebo zkráceně Lateránská bazilika, je první křesťanskou bazilikou v Římě. Pětilodní bazilika byla postavena při starším baptisteriu v letech 313-324 za císaře Konstantina Velikého. Konstantin je také vyobrazen na mozaice v apsidě jako donátor s modelem baziliky v

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.rim.maweb.eu/piazza-di-san-giovanni-in-laterano/bazilika-san-giovanni-in-laterano/, 28.10. 2020

  popis

  Pětilodní bazilika ve tvaru písmene „T“ s apsidou a plochým stropem je 140 m dlouhá a 140 m široká, z toho šířka hlavní lodi je 65 m. Do chrámu se vstupuje buď z Lateránského náměstí vestibulem z roku 1586 do severní příčné lodi, anebo hlavním vchodem od východu. Latinský nápis na hlavní římse vyznačuje stavebníka, papeže Klimenta XII. Kuželková balustráda na atice je vyzdobena 15 sochami vysokými sedm

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.rim.maweb.eu/piazza-di-san-giovanni-in-laterano/bazilika-san-giovanni-in-laterano/, 28.10. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Itálie, Lazio,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15322
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15322
  Uveřejněno: 28.10.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama