Saturnův chrám je nejstarší římský chrám. Jeho kořeny sahají do prvopočátků římské republiky. Zasvěcen bohu zemědělství a žní Saturnovi. Chrám se nacházel 9 m nad okolním terénem. Sloupy, vyrobené z šedé a červené žuly, nesou velký mramorový architráv. Nejtypičtější zřícenina Fora Romana.
Hlavní obrázek místa
Saturnův chrám na římském Foru Romana.
© Pavel Vítek 05/2001
Saturnův chrám se nachází na západním konci římského Fora Romana, na úpatí Kapitolu. Ze západní strany Saturnova chrámu jsou ruiny Vespasianova chrámu a z východní strany zříceniny baziliky Julia.
Pavel Vítek, 29.4. 2022
popis

Saturnův chrám je jednou z nejtypičtějších zřícenin na Foru Romanu. Na vyvýšeném podiu se tyčí osm sloupů s římsou nahoře. Na svém místě stál od roku 497 př. Kr. Byl několikrát přestavován a to, co z něho zbylo, je z roku 42 př. Kr. Saturnus byl bájný bůh, král Itálie, údajně vládl ve zlatém věku, kdy nebyly války, otroctví ani soukromý majetek. Od něho byly odvozeny saturnálie, každoroční oslavy mezi 17. a 23. prosincem. Býval to ve starověku týden veselení, kdy otroci se stávali pány, senátoři se přestrojovali za obyčejné občany, nepracovalo se ani neučilo. Lidé si vyměňovali dárky, hráli různé hry, jedli a pili. Saturnálie vydržely až do křesťanských vánočních oslav.

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.wikitoyz.com/674024-temple-of-saturn-NCCEMG, 29.4. 2022

historie

Saturnův chrám, Tempio di Saturno, je patrně nejstarší římský chrám, jehož kořeny sahají až do samotných prvopočátků římské republiky. Svatyně je zasvěcena bohu zemědělství a žní Saturnovi. V místech dnešní stavby se nacházely celkem tři chrámy, které byly zasvěceny Saturnovi. První chrám zde byl podle legendy založen již mezi lety 501 a 497 př. n. l. V roce 42 př. n. l. byla původní budova stržena a na jejím místě vyrostl nový chrám. Ten byl postaven na novém, travertinem obloženém podstavci. Samotná budova se nacházela ve výšce 9 metrů nad okolním terénem. Druhý chrám byl zničen mohutným požárem. Ihned po ničivém požáru vydal císař Dioklecián pokyn k rekonstrukci, která dala chrámu dnešní podobu. Během Diokleciánovy restaurace získala budova iónskou podobu, což dokazují 11 metrů vysoké sloupy. Zbylo jich celkem osm, šest v hlavním průčelí směrem do Fora Romana a jeden z každé strany. Sloupy v průčelí jsou vyrobeny z šedé žuly,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.wikitoyz.com/674024-temple-of-saturn-NCCEMG, 29.4. 2022

Základní informace místa
ID místa: 16358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama