Gotický hrad postavený v polovině 14. století pány von Reibnitz, později renesančně přestavěný na zámek. Poškozen za husitských válek, zanikl na počátku 19. století. Zbytky severní části trojpodlažního palace a hranolového rizalitu.
Hlavní obrázek místa
Pohled ze severu a zespodu
© iV 5. 5. 2007
Zříceniny hradu a později i zámku Rybnica leží cca 8 kilometrů západně od Jelenie Góry při hlavní silnici č. 80 do města Gryfów Śląski. Stavba stojí na temeni skalnatého vršku nedaleko od stejnojmenné obce, je zarostlá listnatým lesem s hustým podrostem.
Ivka, 13.8. 2007
popis

Jedinou stavbou na vyvýšeném místě je obdélný palác o velikosti přibližně 15x25 metrů, na severovýchodě s hranolovým rizalitem, který nebyl chráněn žádnou obvodovou hradbou. Palác byl trojpodlažní a po renesanční přestavbě získal velká obdélná okna. Dochovalo se torzo severní části paláce a hranolového rizalitu. V prostoru rizalitu byla v 16. století umístěna malá kuchyně o velikosti 1,7x4,4 metru. Kuchyně byla propojena s palácem, kam se na jih otvírala širokou arkádou. Nad kuchyní byly obytné prostory vytápěné komínem. Cihlové dostavby pocházejí z 18. století.

Ivka, 13.8. 2007

historie

Přestože se objevují v análech zmínky o tom, že počátky hradu sahají až do 13. století, byl kamenný hrad postaven spíše až v polovině 14. století pány von Reibnitz. Se stavbou je spojován i císař Karel IV., který měl hrad pojemnovat Landis Palatium, ale není to pravděpodobné. Připustit můžeme snad jen jeho tradovaný zdejší pobyt v 60. letech 14. století. Hrad byl poškozen za husitských válek a záhy poté byl opraven. V 16. století byl hrad renesančně přestavěn na zámek, dále byl upravován ještě v letech 1750 a 1786. Opuštěn na začátku 19. století.

Ivka, 13.8. 2007

Půdorys místa


© M. Chorowska
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Stara Kamienica
 Siedlęcin
 Chojnik
 Czarne
 Wleński Gródek
 vodopád Podgórna
 kostel Wang
 Gryf
Základní informace místa
ID místa: 5595
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama