Původně pozdně gotická tvrz z 1. pol. 16. století přestavěná záhy na renesanční lovecký zámeček. V r. 1623 požár, poté přestavba do dnešní podoby. Později ještě další úpravy. Od r. 1983 postupně opravován, sídlo Nadace pro ekologickou kulturu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od severu
© Iva Spurná 8.5.2007
Zámek Czarne najdete asi 3 kilometry jižně od centra Jeleniej Góry, ke které správně patří. Dnes je sídlem Nadace pro ekologickou kulturu, oficiální prohlídky zde neprobíhají, ale v pracovní dny je zřejmě volně přístupné alespoň nádvoří.
Ivka, 19.5. 2009
popis

Prvotní tvrz měla čtvercový půdorys o hraně 30 metrů obklopený příkopy, palác široký 14 metrů stál při jižní straně, hranolová brána vystupovala na východě před hradbu. Při první přestavbě po polovině 16. století byla tvrz přestavěna s použitím starého zdiva na trojkřídlý objekt s malým obdélným nádvořím. Po požáru v roce 1623 získal zámek v podstatě dnešní dispozice a po požáru v roce 1718 bylo doplněno východní křídlo o vnější přístavky vedle bývalé brány – jak brána, tak tyto přístavby byly na počátku 20. století odstraněny. Dnes má zámek čtyřkřídlý půdorys s nevelkým nádvořím, křídla jsou jednotraktová se suterénem a dvěma podlažími. Věž je v jihozápadním nároží a je o patro vyšší než zbytek budov. Vjezd je v jižním průčelí – býval zde renesanční portál z roku 1559 (s heraldickými motivy a scénou Ukřižování), bohužel je momentálně odstraněn (není jasné, zda-li dočasně či natrvalo). Okolo zámku jsou…  číst dále

Ivka, 19.5. 2009

historie

Původní pozdně gotická tvrz z roku 1530 byla již v roce 1559 přestavěna pro Caspara Schaffgotsche na renesanční lovecký zámek. Po požáru v roce 1623 byl přestavěn v podstatě do dnešní podoby pro Ernsta von Nimptsche. V letech 1679–1945 byl zámek majetkem města Jelenia Góra. Další požár postihl zámek v roce 1718, kdy byl opraven a rozšířen, další přestavba proběhla také v roce 1892. Po 2. světové válce objekt postupně chátral a na počátku 80. let mu hrozila demolice. Nakonec se zde ale usídlili ekologové, kteří získali peníze na opravy, například od Evropské unie z projektu Euroregion Nisa.

Ivka, 19.5. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrze
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Siedlęcin
 Karpniki
 Sokolec
 Chojnik
 evangelický kostel
 Rybnica
 vodopád Podgórna
 kostel Wang
 Bolczów
 Stara Kamienica
Základní informace místa
ID místa: 7808
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama