Hrad vznikl po roce 1312 jako kamenný gotický vodní hrad. V roce 1803 kompletně vyhořel. Zachovala se jen část příkopu v podobě okrasného jezírka. V současnosti je celý areál nepřístupný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2014
Graficke pismenko Liptovský Hrádok – komplex zříceniny jednoduchého středověkého nížinného vodního hradu a chátrajícího zámku při levém břehu tatranské řeky Belá na severovýchodním okraji stejnojmenného městečka. Na západ od hradu vede silnice spojující Liptovský Hrádek s Pribylinou a Tatrami. Pěší turisté se ke hradu jednoduše dostanou, dají-li se od nádraží na sever po dlouhé Hradní ulici.
Jan P. Štěpánek, 12.9. 2005

  turistické

  Turisticky přitažlivý je i blízký osamělý hradní suk vystupující z jezírka před hradem, na jehož vrcholu se nachází malá kaplička a dále výrazné skalisko s vyhlídkou a dominujícím uherským dvouramenným křížem na vrcholu, na nějž vede chodník.
  Jan P. Štěpánek, 12.9. 2005
  přístupnost
  V zámku je hotel a při požádání na recepci si můžete projít nádvoří i některé části hradu.
  Luděk Vláčil , 29.6. 2014

  historie

  Hrad vznikl po roce 1312 okolo starší strážní věže na vystupujícím skalisku, aby ochraňoval důležitou povážskou cestu. Vnikl jako kamenný gotický vodní hrad na osamělém skalisku, vystupujícím několik málo metrů od řeky Belé, oddělený od okolního terénu okružním vodním příkopem. Dodnes se část příkopu kolem jižní strany hradu zachoval v podobě okrasného jezírka. Písemně doložen je poprvé k roku 1314, kdy byl majetkem krále, který jej propůjčoval

  Jan P. Štěpánek za pomoci www.zamky.sk, 12.9. 2005

  popis

  Popis Liptovského Hrádku
  Nejstarší jádro hradu tvoří zřícenina hradního paláce sevřeného mezi dvě obytné věže na jeho kratších osách (menší verze českého Kašperku či Radaně). Na východě je věž zakončená půlelipsovitě a na západě tvaru čtvrtkružnice. K hradu bylo dodatečně přistavěno příčné křídlo a do jejich nároží vestavěno venkovní kruhové schodiště. Horizontální střední palácová část je zachována až do výše prvního patra s početnými arkýři, střílnami a druhotně

  Jan P. Štěpánek, 12.9. 2005

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  hrad
  zřícenina
  nepřístupno
  Slovensko
  Žilinský
   Liptovský Mikuláš  ( LM )