Katedrála založena roku 1226. Vycházela z francouzské gotiky. Nejcennější a nejkrásnější ukázka španělské gotiky. Mohutná gotická stavba se dvěma věžemi. Centrální brána zasvěcena Božímu odpuštění. Katedrála má dvoje varhany.
Hlavní obrázek místa
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie ve španělském Toledu.
© Pavel Vítek 06/2005
Toledo je město ležící v centru Španělska na břehu řeky Tajo. Je hlavním městem autonomního regionu Kastilie–La Mancha. Nachází se 75 km jižně od centra Madridu. S nim je spojeno dálnicemi i železnicí. Toledská katedrála Nanebevzetí Panny Marie stojí v historickém centru města, asi 400 m západně od toledského Alcázaru.
Pavel Vítek, 22.2. 2021
popis

Toledská katedrála Nanebevzetí Panny Marie je mohutná gotická stavba se dvěma věžemi uprostřed historického města. Pětilodní bazilika s dvojitým ochozem je asi 120 m dlouhá, 60 m široká a severní věž je 90 m vysoká. K severní straně katedrály přiléhá rajský dvůr s křížovou chodbou. Jedná se o prostornou pětilodní baziliku s dvojitým ochozem za hlavním oltářem. Na místě absentující příčné lodě se nacházejí dvě průčelí s bohatými portály. Střední loď je 40 m vysoká, prostor přesto působí jako velmi široký. Celou plochu stěny za hlavním oltářem kryje obrovský dřevěný a bohatě vyřezávaný oltářní nástavec z roku 1504, který sahá až po samu klenbu. Centrální brána je zasvěcena Božímu odpuštění, pravá brána Poslednímu soudu a levá Peklu. Katedrála má dvoje varhany z 18. století, postavené proti sobě v naznačené příčné lodi. Na severní věži je zavěšeno 15 zvonů, nejstarší z nich je z roku 1479, největší La Gorga váží 14,5…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/toledo-katedrala-panny-marie-historie-a-exterier-catedral-de-santa-maria/detail, 22.2. 2021

historie

Současná katedrála stojí na místě kostelíku prvního biskupa Eugenia, který byl postaven nejpozději koncem 6. století. Tento chrám byl zničen při muslimské invazi a na jeho místě vznikla mešita. Je pravděpodobné, že její fragmenty jsou zabudovány i v dnešní katedrále. Toledo si následně podmanil kastilský král Alfonso VI., který přislíbil, že bude respektovat zvyky a modlitebny křesťanů i muslimů, a velkou mešitu zachoval. Mešita se tak nakonec změnila v křesťanskou katedrálu, která v sobě skrývá rovněž kamenné prvky staveb římských a vizigótských. Toledská katedrála Nanebevzetí Panny Marie byla založena roku 1226 králem Ferdinandem III, který dal zbořit starší vizigótský kostel. Nově vzniklá katedrála vycházela z toho nejlepšího, co světu nabídla francouzská gotika 13. století. To se týká věnce ambitových kaplí nebo křížové klenby. Neobvyklou raritou, charakterizující tuto stavbu, je absence klasické příčné lodi. Katedrála je všeobecně…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/toledo-katedrala-panny-marie-historie-a-exterier-catedral-de-santa-maria/detail, 22.2. 2021

Španělsko, Castilla-La Mancha,

Místa v okolí

 Alcázar
 hradby
Základní informace místa
ID místa: 15528
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama