Katedrála založena roku 1226. Vycházela z francouzské gotiky. Nejcennější a nejkrásnější ukázka španělské gotiky. Mohutná gotická stavba se dvěma věžemi. Centrální brána zasvěcena Božímu odpuštění. Katedrála má dvoje varhany.
Hlavní obrázek místa
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie ve španělském Toledu.
© Pavel Vítek 06/2005
Toledo je město ležící v centru Španělska na břehu řeky Tajo. Je hlavním městem autonomního regionu Kastilie–La Mancha. Nachází se 75 km jižně od centra Madridu. S nim je spojeno dálnicemi i železnicí. Toledská katedrála Nanebevzetí Panny Marie stojí v historickém centru města, asi 400 m západně od toledského Alcázaru.
Pavel Vítek, 22.2. 2021

  historie

  Současná katedrála stojí na místě kostelíku prvního biskupa Eugenia, který byl postaven nejpozději koncem 6. století. Tento chrám byl zničen při muslimské invazi a na jeho místě vznikla mešita. Je pravděpodobné, že její fragmenty jsou zabudovány i v dnešní katedrále. Toledo si následně podmanil kastilský král Alfonso VI., který přislíbil, že bude respektovat zvyky a modlitebny křesťanů i muslimů, a velkou

  Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/toledo-katedrala-panny-marie-historie-a-exterier-catedral-de-santa-maria/detail, 22.2. 2021

  popis

  Toledská katedrála Nanebevzetí Panny Marie je mohutná gotická stavba se dvěma věžemi uprostřed historického města. Pětilodní bazilika s dvojitým ochozem je asi 120 m dlouhá, 60 m široká a severní věž je 90 m vysoká. K severní straně katedrály přiléhá rajský dvůr s křížovou chodbou. Jedná se o prostornou pětilodní baziliku s dvojitým ochozem za hlavním oltářem. Na místě absentující příčné lodě se

  Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/toledo-katedrala-panny-marie-historie-a-exterier-catedral-de-santa-maria/detail, 22.2. 2021
  Španělsko, Castilla-La Mancha,

  Místa v okolí

   Alcázar
   hradby
  Základní informace místa
  ID místa: 15528
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 22.2.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama