Typ pevnostní budovy stavěné na Pyrenejském poloostrově. Za Alfonsa VI. a Alfonsa X. přestavěna a vznikla tvrz čtvercového půdorysu s věžemi v rozích. Fasády jsou renesančního stylu. V současnosti je zde Armádní muzeum, regionální knihovna, muzeum archeologických vykopávek, místo pořádání výstav.
Hlavní obrázek místa
Alcázar ve španělskémToledu
© Pavel Vítek 06/2005
Toledo je město ležící v centru Španělska na břehu řeky Tajo. Je hlavním městem autonomního regionu Kastilie–La Mancha. Nachází se 75 km jižně od centra Madridu. S nim je spojeno dálnicemi i železnicí. Alcázar stojí na skále nad řekou Tajo a ovládá celé historické město.
Pavel Vítek, 23.2. 2021
popis

Pokud jde o historické události, budova byla poznamenána různým historickým děním. Válkou o dědictví, válkou za nezávislost, španělskou občanskou válkou, byla obléhána, ničena požáry atd. Po částečném zničení během občanské války začala pracná rekonstrukce, která skončila až na konci 70. let 20. stol. Současný obraz představuje impozantní budovu se čtyřmi fasádami, z nichž každá má jiný umělecký styl a která má mimo jiné různá využití. Pěchotní akademii, armádní muzeum a současnou regionální knihovnu Kastilie-La Mancha. Armádní muzeum je instalováno ve dvou budovách, v historickém Alcázaru a v nové, doplněné pozůstatky nalezenými v archeologických vykopávkách prováděných za účelem rozšíření. Alcázar je určen také pro stálou výstavu. Je strukturován ve třinácti tematických sálech, ve kterých jsou vystaveny konkrétní sbírky, a osmi sálech historického diskurzu, ve kterém je představena. Spolu s katedrálou, mosty, hradbami, bránami…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.atlaspamatek.info/pamatka-3078-hrad-alcazar.html, 23.2. 2021

historie

Alcázar je ve španělském prostředí pevnost, hrad, zámek nebo palác. Jedná se o typ pevnostní budovy stavěné ve městech na Pyrenejském poloostrově Maury. Stavba toledského hradu pochází z římských dob. Během Vizigótského období bylo založeno město a také budova, původně považovaná a koncipovaná jako velká pevnost. Maurští obyvatelé po reconquistě Alcázary opustili. Za panování Alfonsa VI. a Alfonsa X. byla přestavěna a vznikla první tvrz čtvercového půdorysu s věžemi v rozích a hlavní fasádou. Znovu byl přestavěn za císaře Karla V. Fasády jsou renesančního stylu a mají věže a obranné cimbuří.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.atlaspamatek.info/pamatka-3078-hrad-alcazar.html, 23.2. 2021

Španělsko, Castilla-La Mancha,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15529
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama