Typ pevnostní budovy stavěné na Pyrenejském poloostrově. Za Alfonsa VI. a Alfonsa X. přestavěna a vznikla tvrz čtvercového půdorysu s věžemi v rozích. Fasády jsou renesančního stylu. V současnosti je zde Armádní muzeum, regionální knihovna, muzeum archeologických vykopávek, místo pořádání výstav.
Hlavní obrázek místa
Alcázar ve španělskémToledu
© Pavel Vítek 06/2005
Toledo je město ležící v centru Španělska na břehu řeky Tajo. Je hlavním městem autonomního regionu Kastilie–La Mancha. Nachází se 75 km jižně od centra Madridu. S nim je spojeno dálnicemi i železnicí. Alcázar stojí na skále nad řekou Tajo a ovládá celé historické město.
Pavel Vítek, 23.2. 2021
popis

Pokud jde o historické události, budova byla poznamenána různým historickým děním. Válkou o dědictví, válkou za nezávislost, španělskou občanskou válkou, byla obléhána, ničena požáry atd. Po částečném zničení během občanské války začala pracná rekonstrukce, která skončila až na konci 70. let 20. stol. Současný obraz představuje impozantní budovu se čtyřmi fasádami, z nichž každá má jiný umělecký styl a která má mimo jiné různá využití. Pěchotní akademii, armádní muzeum a současnou regionální knihovnu Kastilie-La Mancha. Armádní muzeum je instalováno ve dvou budovách, v historickém Alcázaru a v nové, doplněné pozůstatky nalezenými v archeologických vykopávkách prováděných za účelem rozšíření. Alcázar je určen také pro stálou výstavu. Je strukturován ve třinácti tematických sálech, ve kterých jsou vystaveny konkrétní sbírky, a osmi sálech historického diskurzu, ve kterém je představena. Spolu s katedrálou, mosty, hradbami, bránami…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.atlaspamatek.info/pamatka-3078-hrad-alcazar.html, 23.2. 2021

historie

Alcázar je ve španělském prostředí pevnost, hrad, zámek nebo palác. Jedná se o typ pevnostní budovy stavěné ve městech na Pyrenejském poloostrově Maury. Stavba toledského hradu pochází z římských dob. Během Vizigótského období bylo založeno město a také budova, původně považovaná a koncipovaná jako velká pevnost. Maurští obyvatelé po reconquistě Alcázary opustili. Za panování Alfonsa VI. a Alfonsa X. byla přestavěna a vznikla první tvrz čtvercového půdorysu s věžemi v rozích a hlavní fasádou. Znovu byl přestavěn za císaře Karla V. Fasády jsou renesančního stylu a mají věže a obranné cimbuří.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.atlaspamatek.info/pamatka-3078-hrad-alcazar.html, 23.2. 2021

Španělsko, Castilla-La Mancha,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15529
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama