Místo opevněno zřejmě již v 7. století. V 11.-12. století hraniční pevnost Byzance. Dnešní hrad založil na začátku 13. století Michael I. Komnenos Doukas nebo jeho syn. Neúspěšně obléhán Osmany v letech 1537, 1571 a 1716. V 19. století zcela opuštěn. V letech 1999-2009 probíhala rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrad z jediné přístupné strany
© Luděk Vláčil 08/2022
Andělský hrad byl jedním z nejvýznamnějších obranných staveb na ostrově Korfu. Hrad se nachází na skále severně od letoviska Paleokastritsa, na cestě z Lakones směrem do Krini. Hrad je přístupný veřejnosti za poplatek 2 eura. K hradu se nejlépe dostanete pěšky od vesničky Krini, kam jezdí autobusová linka. Jestliže pojedete zapůjčeným autem, musíte ho nechat na malém věčně plném parkovišti na úpatí skály, od kterého stoupají strmé schody k hradu. Cesta autem přímo k parkovišti je pouze pro otrlé řidiče. Z hradu se zachovala velká část hradeb, cisterny, hrobky, chrám sv. archanděla Michaela (Agios Archángelos Michaíl) a jeskynní kaple svaté Kyriake (Agia Kyriaki). V ní se nachází staré nástěnné malby a příbytek poustevníka, vytesaný do skály. Z jižní části areálu je překrásný výhled na Paleokastritsa, na poloostrov se stejnojmenným klášterem a na okolní pláže a hory.
Luděk Vláčil, 2.1. 2023
popis

Na nejvyšším vrcholu je Citadela s hlavní branou na severní straně chráněná válcovou věží. Naproti hlavní bráně byly ubikace vojenské posádky. Hrad zásobovaly vodou tři podzemní cisterny vytesané do skály. Cimbuří hradeb se dnes dochovalo pouze v severozápadním nároží. Na nejvyšším místě Citadely stojí pravoslavný chrám archanděla Michaela, který byl postaven pravděpodobně na místě starého raně křesťanského trojlodního chrámu. Několik blízkých hrobů bylo vytesáno do skály. Nástěnné malby pocházejí až z 18. století.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kastra.eu/castleen.php?kastr a další, 2.1. 2023

historie

Zřejmě již v 7. století bylo na 305 metrů vysokém strmém skalním útesu vybudováno první byzantské opevnění. V 11.-12. století stál hrad na hranici Byzantské říše a musela mu být věnována velká pozornost. Severozápad Korfu chránil Byzance proti nebezpečí ze západu, zejména Sicílie. Současný hrad Angelokastro (Andělský hrad) nechal pravděpodobně na začátku 13. století postavit Michael I. Komnenos Doukas, řečený Michael I. Angelos (vládl v letech 1205-1214 nebo 1215), který byl vládcem Epirského despotátu. Nabízí se také možnost, že hrad postavil až jeho syn Michael II. Komnenos Doukas a nazval jej na počest svého otce. Pevnost sloužila zprvu k obraně proti nájezdům pirátů. Angelokastro byl jedním ze tří hradů, které bránily ostrov před začátkem benátské nadvlády roku 1401. Angelokastro střežil severozápad ostrova, hrad Kassiopi chránil severovýchod a Gardiki jihozápadní pobřeží. Svoji důležitost hrad Angelokastro prokázal hlavně v dobách velkých…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kastra.eu/castleen.php?, https://magazin.travelportal.cz/2020/07/29/angelokastro-byzantsky-hrad-korfu/ a další, 2.1. 2023

Půdorys místa

, foto info. tabule
© Luděk Vláčil 08/2022
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Řecko, Iónské ostrovy, Korfu

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16638
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama