Na místě hradu od 9. stol. stála kaple. Château de Belcastel je středověký hrad. Impozantní středověká budova. Ve 20. stol. ruina opravena a zrekonstruována. Hrad je přístupný veřejnosti. Historická památka od r. 1928.
Hlavní obrázek místa
Hrad Belcastel ve střední Francii
© Pavel Vítek 09/2007
Hrad Belcastel najdeme v pohoří Massif Central v centru Francie, nad řekou ĽAveyron, v departementu Aveyron. Leží 290 km jižně od Clermont-Ferrand, 200 km severovýchodně od Toulouse, 55 km východně od dálnice A20 u města Lalbenque a 70 km západně od dálnice A75 u města Sévérac-le-Château.
Pavel Vítek, 19.7. 2021
popis

Středověká budova je především pevností postavenou na malém skalnatém výběžku na břehu Aveyronu. Zůstala prázdná až do její renovace v 70. letech 20. století. Tehdy architekt Fernand Pouillon ze svých vlastních prostředků během čtyř let hradní ruinu opravil a zrekonstruoval. Hrad je přístupný veřejnosti a je zajímavý jak charakteristikami samotného středověkého hradu, jako jsou vodní příkopy a tvrz, tak vystaveným středověkým brněním a také výstavami moderního umění, některé jsou trvalé a jiné dočasné, v místnostech zámku a v přilehlých zahradách. Veřejnosti je přístupný od dubna do listopadu. Belcastel se stal historickou památkou roku 1928. Vesnice získala titul "Un des plus beaux villages de France", "Jedna z nejkrásnějších vesnic Francie“. V současnosti je hrad vlastněn americkou rodinou a je otevřen veřejnosti od dubna do listopadu. Ve středu Belcastelu protíná řeku velmi atraktivní, úzký kamenný most, s pěti oblouky.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.tourisme-aveyron.com/en/discover/belcastel/touristic-guide, 19.7. 2021

historie

Na místě současného hradu již od 9. století stála kaple. Proto nejstarší část stavby pochází z 9. století. Château de Belcastel je středověký hrad, ale je to především pevnost postavená na malém skalnatém výběžku na okraji vesnice. Belcastel není jen orlí hnízdo, ale nádherný hrad, založený kolem 40. let 10. století a byl dokončen v 15. století. Po několik století byl hrad domovem různých šlechtických rodin, dokud nebyl v 16. století opuštěn. Během francouzské revoluce sloužil hrad a jeho okolí po určitou dobu jako útočiště pro ty, kteří byli pronásledováni revolučními orgány.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.tourisme-aveyron.com/en/discover/belcastel/touristic-guide, 19.7. 2021

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15813
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama