Raně středověké hradiště z 9.–12. století na stezce z Prahy do Bavorska v západní části stejnojmenné obce. Částečně zachovány valy a příkopy mezi zástavbou.
Hlavní obrázek místa
Vnitří val předhradí na západě hradiště
© Iva Spurná 16.5.2009
Graficke pismenko Hradiště se rozkládá v západní části obce Hradec na ostrožně nad soutokem Radbuzy a Touškovského potoka. Většina lokality je zastavěna, přesto jsou v terénu stále viditelné úseky valů a také příkop před akropolí.
Od stejnojmenné vlakové stanice je hradiště vzdáleno necelý kilometr, pěkné jsou procházky údolími Radbuzy a říčky Hořiny.
Ivka, 2.11. 2009

  historie

  Raně středověké hradiště, datované převážně zlomky keramiky z povrchových sběrů do 9.–12. století. Opevněno bylo nejspíš v 10. století, hlavní rozkvět zažilo v dalších dvou stoletích, kdy bylo důležitým opěrným bodem na významné stezce z Prahy do Bavorska. Na akropoli byl v 11. století postaven kostel sv. Vavřince, kolem něhož se i pohřbívalo, zaniklý bezestopy. Hradiště bylo opuštěno na konci 12. století. V 60. letech 19. století byla část

  Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 2.11. 2009

  popis

  Akropole hradiště ve východní části lokality leží na ostrožně nad soutokem Radbuzy a Touškovského potoka, kde příkré srázy tvořily přirozenou ochranu. Na ostatních světových stranách jsou zdvojeny valy předhradí, aby poskytovaly ochranu z přístupnější strany z mírné náhorní plošiny. Zachoval se také val a příkop mezi akropolí a předhradím. Celé hradiště má rozlohu přes 6 hektarů, z toho akropole 2 hektary.
  Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 2.11. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  hradiště
  terénní náznaky
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-jih  (PJ)
  Hradec