Kúria (skromnější sídlo šlechty na Slovensku {zámek}) v Gbeľanech je typickou klasicistní stavbou s vysunutým středovým portikem, kterou vybudovali zřejmě Nyáryové ze Sučian v první třetině 19. století. V současnosti je v soukromém vlastnictví a probíhá její rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Graficke pismenko Obec Gbeľany se nachází na Slovensku v severovýchodní části Žilinské kotliny, na jižním okraji Kysucké vrchoviny, asi 8 km východně od centra krajského města Žiliny. Nejvýznamější stavbou Gbeľan je barokní kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]). Kromě něj je zde ještě klasicistní kúria (skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku {zámek}) stojící v parku v jihovýchodní části obce při hlavní silnici v ulici Fatranská. Na protější straně ulice je novodobý kostel sv. Jozefa. Kúria s přilehlými pozemky je v soukromém vlastnictví a není tedy veřejně přístupná. V obci se nachází ještě novogotická rodová hrobka majitelů panství, rodu Nyáry/Pongrácz.
Luděk Vláčil, 26.11. 2017

  historie

  Vznik vsi se datuje do 13. století. Nejstarší známá písemná zmínka o Gbeľanech pochází z roku 1434, kdy se uvádí pod názvem Villa Belene. Od doby svého vzniku až do rozdělení majetku v 17. století patřily Gbeľany k panství hradu Strečno. Poté se staly součástí Tepličského panství, jehož součástí byly až do dalšího dělení majetku v roce 1749. V roce 1812 se novými majiteli Gbeľanského panství stali Nyáryové (Ňáriovci, Nyáry, Nyáryovci,

  Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šrot, Bratislava 1990, http://www.gbelany.eu/, http://www.slovenskehrady.sk/ a další, 9.11. 2017

  popis

  Kúria v Gbeľanech je přízemní klasicistní stavbou obdélníkového půdorysu. Čelní fasáda je členěna malými nárožními rizality a vysunutým středovým portikem s iónskými sloupy. Zadní fasáda má mělký středový rizalit s polosloupy. Fasády jsou rytmicky členěny nadokenními archivoltami. Budova je kryta novou valbovou střechou s vikýři. Místnosti v interiéru jsou plochostropé.
  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 27.11. 2017

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  zámek
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Slovensko
  Žilinský
   Žilina  ( ZA, ZI )