hrad Gryf

Greiffenstein, Proszówka, Gräflich Neundorf
Gotický trojdílný hrad založený Konrádem II. Hlohovským koncem 13. stol., o století později ho český král Václav IV. prodal Benešovi Chuśnikowi, od něj přešel na von Schaffgotsche, ti jej opustili koncem 18. stol. Výrazné renesanční přestavby.
Hlavní obrázek místa
jádro od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 4.5. 2007

Graficke pismenko Původně raně gotický hrad najdeme na vysoké bazaltové kupě nad silnicí z Proszówky, cca 2 km východně od řeky Kwisy. Je to jeden z mála hradů ve Slezku, který je vystavěn z černého bazaltu. Své současné jméno prý dostal podle kresby gryfa, která byla namalována na stěně hradní kaple.
9.7. 2007

  historie

  Podle tradice založil původní dřevěný hrad kníže Boleslav Vysoký koncem 12. století, ale po jeho existenci se nenašly žádné pozůstatky. Stavba nejstarší části kamenného hradu (horního) je připisována Kondrádu II. Hlohovskému (syn Henryka Pobožného), který zemřel v roce 1274 – a hrad byl tedy zřejmě vybudován před tímto datem. Je nejstarší z opevněné linie na hranicích panství Kwisa s Českým královstvím, do které patřily také hrady Czocha,

  Ivka, 9.7. 2007
  Nepřístupnost
  Zřícenina je oplocena a v soukromých rukách církevní nadace " Idž, i ty czyň podobníe!" a je přístupná v návštevních hodinách. Vstupné EUR 2,70 a platí 1 měsíc.
  Jan Pospisil , 3.7. 2016

  pověsti

  O založení hradu Boleslavem Vysokým
  Kdysi si téměř osmdesátiletý Boleslav Vysoký vyjel na obvyklou vyjížďku po svém knížectví. Rozhlížeje se po krajině vzpomínal na doby mládí, ztřeštěnosti a hříšnosti. Protože kvůli svému vysokému věku těžko snášel delší jízdu, když uviděl zalesněné návrší, rozhodl se, že tam zastaví se svou družinou a odpočine si. Les vypadal půvabně, podzimní slunce pozlatilo padající listí, na louce se chystali k odletu čápi, v nedalekém rybníčku kvákaly

  Ivka (http://www.zamkipolskie.com/gryf/gryf.html), 22.7. 2007

  popis

  Nejstarší část hradu tvoří nejvýše položené bězvěžové jádro ve tvaru protaženého pětiúhelníku s přístupem bránou od severu. Je uzavřené vysokou obvodovou hradbou s palácem přistavěným na spáru na východní straně. Palác o velikosti 9x20 metrů byl dvoupatrový s podsklepením. Částečně dochované přízemí bylo dvoudílné, v menší místnosti jsou zbytky klenby, větší místnost byla plochostropá. V patře jsou patrné zbytky vstupu do patra z hradebního

  Ivka, 9.7. 2007


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, dolnośląskie,
  OOO