Kamenný goticko-renesanční hrad v nížinné poloze obklopený vodními příkopy vybudoval v polovině 16. století Hans Ulrich von Schaffgotsch. Poničený za třicetileté války, od požáru v roce 1758 pustý. Torzo branské věže a zbytky klenutých sklepů.
Hlavní obrázek místa
věž od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 5.5. 2007
Hrad je přímo ve stejnojmenné obci, která leží cca 11 km téměř západně od Jeleniej Góry.
Ivka, 15.8. 2007
popis

Goticko-renesanční stavba obdélníkového půdorysu 37x55 metrů byla vybudována z lomového kamene v nížině a byla obklopena vodními příkopy s přístupem po mostě. Nejzachovalejší zůstala z celého hradu vícepodlažní branská věž vystupující svojí hmotou před hradbu. Po severní a východní straně nádvoří stávaly obytné budovy, ze kterých se dochovaly hlavně zbytky klenutých sklepů.

Ivka, 15.8. 2007

historie

Podle falza datovaného do roku 1242 udělil kníže Bolesłav Rogatka hrad v léno rytíři Sibotovi – Schaffovi (předek rodu Schaffgotschů). Pokud vůbec v té době na tomto místě hrad stával, byl pouze dřevohlinitý a zřejmě podlehl zkáze za husitských válek. Po roce 1560 tady Hans Ulrich von Schaffgotsch nechal vybudovat opevněné kamenné sídlo. Za třicetileté války byl hrad poškozen – nejdříve v roce 1640 švédskými oddíly generála Stahlhause, poté také vojsky císařskými. O rok později císař Ferdinand III., přesvědčený o zradě Johanna Ulricha von Schaffgotch, zkonfiskoval hrad a předal jej maďarskému hraběti Mikolajovi. V roce 1680 koupil hrad hrabě Žerotín. Dalším vlastníkem hradu byl kupec Schmidt z Jeleniej Góry, který zemřel v roce 1757. O rok později zachvátil stavbu požár a od té doby chátrá.

Ivka, 15.8. 2007

Půdorys místa


© J. Sawiński
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Rybnica
 Siedlęcin
 Chojnik
 Wleński Gródek
 Czarne
 Gryf
 vodopád Podgórna
Základní informace místa
ID místa: 5597
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama