Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Renesanční zámek nechal koncem 16. stol. postavit Mikuláš Dersffy. Dalšími majiteli byly od počátku 17. stol. Vešeléniové. Za Löwenburgů v 17. a 18. stol. rozšířen o další křídla s věžemi. V 2. pol. 20. stol. byl rozdělen na bytové jednotky. Po r. 2010 začala rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Teplička nad Váhom se nachází na Slovensku asi 3 km východně od krajského města Žilina. Nejvýznamnějšími památkami obce je kostel sv. Martina a kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) stojící u hlavní silnice. I když bývá tento typ sídla často malou stavbou a v ČR špatně označován souhrnně jako zámeček, jedná se mnohdy o velmi rozsáhlé objekty. Mezi ty velké patří právě kaštěl v Tepličce nad Váhom. Nejznámější obyvatelkou zámku byla, manželka Františka Vešeléniho, Žofie rozená Bošňáková. Žofie byla po své brzké smrti v roce 1644 pohřbena v kapli na hradě Strečno. V roce 1729 byla její mumie přenesena do kostela v Tepličce nad Váhom, kde byla vystavena až do 1. dubna 2009, kdy její tělo zničil psychicky narušený žhář.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.krajinou.sk/tipy-na-vikend/hrad-strecno a další, 9.11. 2017

  historie

  První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1267, kdy se vzpomíná jako Toplucha. Teplička byla součástí panství hradu Strečno, které od roku 1420 vlastnili Deršfiové (Dersffyové, slovensky Deršfiovci, Dersffyovci). Koncem 16. století nechal v Tepličce, snad na místě starší stavby, Mikuláš Dersffy von Szerdahelyi spolu s manželkou Barborou rozenou Pereniovou vybudovat renesanční kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z

  Luděk Vláčil - zdroj např: http://www.pamiatkynaslovensku.sk/teplicka-nad-vahom, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. J. Lacika, Ikar a další, 4.3. 2018

  popis

  Zámek je monumentální čtyřkřídlá trojpodlažní částečně znehodnocená budova. Západní křídlo převyšují dvě čtvercové nárožní věže. Východní renesanční křídlo s kostelem je prozatím stále zříceninou, na níž však byly zahájeny rekonstrukční práce. Stavba uzavírá nádvoří se zazděnými arkádami. V přízemí jsou stropy zaklenuté valenými klenbami s lunetami.
  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 5.3. 2018

  Půdorys místa

  Letecký pohled -výřez
  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 13508
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=13508
  Uveřejněno: 6.3.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama