městské hradby

hradby středověkého Baku, Staré město Baku, Ichery Sheher
Z velké části zachované středověké kamenné hradby starého města hlavního města Azerbajdžánu Baku, zapsaného v UNESCO. Vystavěny v l. 1138-39 za šáha Shirvanshaha Manuchohra III. Hradba vysoká 8- 2, o síle 3,5 m, je doplněna o cimbuří, množství bašt a dvě hlavní brány.
Hlavní obrázek místa
Vnitřní pohled na bránu pod palácem
© Jan P. Štěpánek 08/2019
Zachovalé a zrekonstruované kamenné hradby historické jádra Baku, hlavního města Azerbajdžádnu. Jádrem Baku, důležitého přástavního města na břehu Kapsického moře a střediska reginou, je zachovalé tzv. staré město (místními nazývané Ichery Sheher) s množstvím křivolakých uliček, mešit, palácem a obkroužené kamenným prstencem hradeb, které je právem zapsáno na seznamu UNESCO. Hradby si lze jako turista volně prohlédnout, průchozí jsou i původní městské brány. Na přímořské straně je součástí opevnění i známá tzv. Panenská věž. Staré město nabízí turistům a návštěvníkům velké množství hotelů, apartmánů, kaváren, barů a restaurací zakomponovaných stylově do historické zástavby. Jádro města dýchá autenticitou, avšak nabízí návštěvníkům veškerý komfort, který požadují v 21. století.
Jan P. Štěpánek, 29.6. 2020
historie

Hradby kolem starého města začaly být budovány v letech 1138 - 39 z příkazu šáha Shirvanshaha Manuchohra III. Později za Shirvanshaha Akhsitana I. k hlaví hradbě přibyla i zeď druhá, parkánová. Ta byla zničena a rozebrána během obsazení Azerbajdžánu Ruskem v 19. století. V 19. století bylo opevněné město Baku považováno za důležitou pevnost při Kaspickém moři. Hlavní hradba doplněná o pravidelně rozestoupené půlkruhové bašty přežila do současnosti včetně obou hlavních bran - jedné obrácené k moři, druhé k pevnině. Kromě těchto bran byly později zbudovány ještě menší branky. Kamenné městské hradby, opatřené cimbuřím, dosahují průměrně výšky 8 až 12 metrů a síly až 3,5. Původní délka středověkých hradeb byla kolem 1500 m, dnes je plně zachováno asi 1000 m. Takřka celistvě je zachován průběh hradeb na západě a severu. V západní části je v rámci nejvyššího místa ve městě vyčleněn palácový okrsek tzv. Palác Širvanšáhů,…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím en.wikipedia.org, 29.6. 2020

Ázerbájdžán,

Místa v okolí

 Baku
 Panenská věž
Základní informace místa
ID místa: 15039
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama