Širvanšáhův palác je největším památníkem ázerbájdžánské architektury. Od 17. století palác prázdný. Po obléháno vojsky Petra I. převeden pod ruské vojenské oddělení. Zničena řada historických budov a zařízení. Od r. 1920 opatření na ochranu památky. V r. 2006 dokončena obnova paláce.
Hlavní obrázek místa
Církevní okrsek paláce s mrakodrapy moderného Baku v pozadí
© Jan P. Štěpánek 08/2019
Baku je hlavní a největší město a zároveň největší přístav Ázerbájdžánu. Nachází se na Apšeronském poloostrově u Kaspického moře. Má 2 374 000 obyvatel a nachází se nedaleko významných ropných polí a soustřeďují se zde a v nejbližším okolí rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. Palác Širvanšáhů stojí na západě historického centra města a skládá se z několika paláců.
Pavel Vítek, 27.6. 2020
popis

Palác stojí v samém centru města Baku, ve Starém městě. Komplex obsahuje hlavní budovu paláce, pavilon Divanhane, krypty, šáhovu mešitu s minaretem, mausoleum šáha Seyida Yəhya Bakuvi, portál na východě a zbytky starých lázní. V minulosti byl palác obklopený zdí s věžemi, a tím sloužil jako vnitřní pevnost Baku. Spolu s Panenskou věží je od roku 2000 zapsán jako chráněná památka na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.wikipedia.org, 27.6. 2020

historie

Palác Širvanšáhů neboli Širvanšáhův palác je největším památníkem širvan-apšeronské větve ázerbájdžánské architektury. Širvanšáhové byli šáhové, kteří vládli mezi 9. – 16. stoletím. Své sídlo zde začal stavět roku 1411 širvanšáh Ibrahim I. Od 17. století palác byl prázdný. V roce 1723 bylo Baku obléháno vojsky Petra I. a město bylo bombardováno. V této akci nejvíce utrpěly jihovýchodní fasády. Palác byl převeden pod ruské vojenské oddělení. Ruské armádní oddělení provedlo částečnou rekonstrukcí paláce a také významnou restrukturalizace. Opravy však vedly ke zničení řady historických budov a zařízení. Zbytky klenutí a lunet byly zničeny. Pravoslavná církev chtěla v areálu postavit katedrálu, ale carské úřady to nepovolily. Během existence Ázerbájdžanské demokratické republiky v letech 1918 – 1920 byla přijata řada opatření k opravám architektonické památky. Od roku1920 začaly probíhat opatření na ochranu památky. V roce 1964 bylo…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.wikipedia.org, 27.6. 2020

Ázerbájdžán,

Místa v okolí

 Baku
 městské hradby
 Panenská věž
Základní informace místa
ID místa: 15037
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama