
Původní Baku je malé. Staré město zvané İçəri Şəhər (Ičeri šeher) je obehnané nedávno zrenovovanými hradbami. Branou v hradbách lze vejít dovnitř. Půdorys Starého města odpovídá době svého vzniku. Uličky jsou klikaté a úzké. Podle mapy je tu mnoho mešit, ale vzhledem k tomu, že nejsou nijak odlišené od běžných budov, je pro návštěvníka obtížné je rozeznat V ulice Asaf Zejnali se nachází řada obchodů s koberci. Přímo v srdci Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Nyní slouží jako otevřené muzeum zobrazující archeologické nálezy. Starobylé kamenné domy se otevírají v náměstíčka, vedou kolem malých obchůdků a restaurací a odhalují, jak v samém centru Baku žijí místní lidé. Některé z budov vyčnívají architekturou netypickou pro tento region, gotikou a barokem. Takové stavby pocházejí z éry ruské nadvlády v 19. století. U Panenské věže jsou mimo staré mešity také vykopávky lázní… číst dále
Staré město v Baku je historické jádro hlavního města Ázerbájdžánu Baku. Za zrození Starého města jsou zodpovědní králové dynastie Širvan. Protože jejich původní sídlo bylo zničeno při zemětřesení ve 12. století, přesunuli centrum své říše právě do Baku. Podle některých pramenů bylo postaveno však již v 7. století. Je to historické jádro města ohraničeno pevnými zdmi. Návštěvníci tuto část Baku označují jako "Staré město", protože se jedná o nejstarší část Baku. Ázerbájdžánci věří, že centrum města právě tak jako Panenská věž bylo postaveno ve 12. století. Z velké části zachované středověké kamenné hradby starého města byly vystavěny v l. 1138 - 1139 za šáha Shirvanshaha Manuchohra III. Hradba vysoká 8 – 2 metry o síle 3,5 m je doplněna o cimbuří, množství bašt a dvě hlavní brány. Všichni obyvatelé Baku žili uvnitř stěn Starého města až do 19. století, kdy se Baku začalo rozšiřovat.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.