Staré město v Baku je historické jádro města. Ohraničeno pevnými zdmi. Prý bylo postaveno ve 12. století, podle některých pramenů však již v 7. stol. Uličky jsou klikaté a úzké. V centru Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Staré městu je obklopené novými výškovými budovami.
Hlavní obrázek místa
Staré město v azerbajdžánském Baku.
© Pavel Vítek 06/2013
Baku je hlavní a největší město a zároveň největší přístav Ázerbájdžánu. Nachází se na Apšeronském poloostrově u Kaspického moře. Má 2 374 000 obyvatel a nachází se nedaleko významných ropných polí a soustřeďují se zde a nejbližším okolí rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. Historické staré město se nachází v centru Baku, na pobřeží mořského zálivu, asi 3 km jihozápadně od Hlavního nádraží.
Pavel Vítek, 16.7. 2020
popis

Původní Baku je malé. Staré město zvané İçəri Şəhər (Ičeri šeher) je obehnané nedávno zrenovovanými hradbami. Branou v hradbách lze vejít dovnitř. Půdorys Starého města odpovídá době svého vzniku. Uličky jsou klikaté a úzké. Podle mapy je tu mnoho mešit, ale vzhledem k tomu, že nejsou nijak odlišené od běžných budov, je pro návštěvníka obtížné je rozeznat V ulice Asaf Zejnali se nachází řada obchodů s koberci. Přímo v srdci Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Nyní slouží jako otevřené muzeum zobrazující archeologické nálezy. Starobylé kamenné domy se otevírají v náměstíčka, vedou kolem malých obchůdků a restaurací a odhalují, jak v samém centru Baku žijí místní lidé. Některé z budov vyčnívají architekturou netypickou pro tento region, gotikou a barokem. Takové stavby pocházejí z éry ruské nadvlády v 19. století. U Panenské věže jsou mimo staré mešity také vykopávky lázní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.xantypa.cz/vime-vic/855-3/baku-mesto-vetru, 16.7. 2020

historie

Staré město v Baku je historické jádro hlavního města Ázerbájdžánu Baku. Za zrození Starého města jsou zodpovědní králové dynastie Širvan. Protože jejich původní sídlo bylo zničeno při zemětřesení ve 12. století, přesunuli centrum své říše právě do Baku. Podle některých pramenů bylo postaveno však již v 7. století. Je to historické jádro města ohraničeno pevnými zdmi. Návštěvníci tuto část Baku označují jako "Staré město", protože se jedná o nejstarší část Baku. Ázerbájdžánci věří, že centrum města právě tak jako Panenská věž bylo postaveno ve 12. století. Z velké části zachované středověké kamenné hradby starého města byly vystavěny v l. 1138 - 1139 za šáha Shirvanshaha Manuchohra III. Hradba vysoká 8 – 2 metry o síle 3,5 m je doplněna o cimbuří, množství bašt a dvě hlavní brány. Všichni obyvatelé Baku žili uvnitř stěn Starého města až do 19. století, kdy se Baku začalo rozšiřovat.

Pavel Vítek – zdroj: www.xantypa.cz/vime-vic/855-3/baku-mesto-vetru, 16.7. 2020

Komentáře

Ázerbájdžán,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15080
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama