Staré město v Baku je historické jádro města. Ohraničeno pevnými zdmi. Prý bylo postaveno ve 12. století, podle některých pramenů však již v 7. stol. Uličky jsou klikaté a úzké. V centru Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Staré městu je obklopené novými výškovými budovami.
Hlavní obrázek místa
Staré město v azerbajdžánském Baku.
© Pavel Vítek 06/2013
Baku je hlavní a největší město a zároveň největší přístav Ázerbájdžánu. Nachází se na Apšeronském poloostrově u Kaspického moře. Má 2 374 000 obyvatel a nachází se nedaleko významných ropných polí a soustřeďují se zde a nejbližším okolí rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. Historické staré město se nachází v centru Baku, na pobřeží mořského zálivu, asi 3 km jihozápadně od Hlavního nádraží.
Pavel Vítek, 16.7. 2020
popis

Původní Baku je malé. Staré město zvané İçəri Şəhər (Ičeri šeher) je obehnané nedávno zrenovovanými hradbami. Branou v hradbách lze vejít dovnitř. Půdorys Starého města odpovídá době svého vzniku. Uličky jsou klikaté a úzké. Podle mapy je tu mnoho mešit, ale vzhledem k tomu, že nejsou nijak odlišené od běžných budov, je pro návštěvníka obtížné je rozeznat V ulice Asaf Zejnali se nachází řada obchodů s koberci. Přímo v srdci Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Nyní slouží jako otevřené muzeum zobrazující archeologické nálezy. Starobylé kamenné domy se otevírají v náměstíčka, vedou kolem malých obchůdků a restaurací a odhalují, jak v samém centru Baku žijí místní lidé. Některé z budov vyčnívají architekturou netypickou pro tento region, gotikou a barokem. Takové stavby pocházejí z éry ruské nadvlády v 19. století. U Panenské věže jsou mimo staré mešity také vykopávky lázní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.xantypa.cz/vime-vic/855-3/baku-mesto-vetru, 16.7. 2020

historie

Staré město v Baku je historické jádro hlavního města Ázerbájdžánu Baku. Za zrození Starého města jsou zodpovědní králové dynastie Širvan. Protože jejich původní sídlo bylo zničeno při zemětřesení ve 12. století, přesunuli centrum své říše právě do Baku. Podle některých pramenů bylo postaveno však již v 7. století. Je to historické jádro města ohraničeno pevnými zdmi. Návštěvníci tuto část Baku označují jako "Staré město", protože se jedná o nejstarší část Baku. Ázerbájdžánci věří, že centrum města právě tak jako Panenská věž bylo postaveno ve 12. století. Z velké části zachované středověké kamenné hradby starého města byly vystavěny v l. 1138 - 1139 za šáha Shirvanshaha Manuchohra III. Hradba vysoká 8 – 2 metry o síle 3,5 m je doplněna o cimbuří, množství bašt a dvě hlavní brány. Všichni obyvatelé Baku žili uvnitř stěn Starého města až do 19. století, kdy se Baku začalo rozšiřovat.

Pavel Vítek – zdroj: www.xantypa.cz/vime-vic/855-3/baku-mesto-vetru, 16.7. 2020

Ázerbájdžán,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15080
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama