Avicennův památník postaven v letech 1946-1951. Stavba hrobky je z tvrdého kamene. Věž nad hrobkou vystavěna ve tvaru vřetene. Hrobka Avicenny se nachází mezi věží a hrobkou jeho přítele. V přilehlém muzeu jsou vystaveny staré památky a knihy Avicenny a exponáty.
Hlavní obrázek místa
Hrobka Avicenny v Hamaláhu v Íránu
© Pavel Vítek 05/2016
Hamadán je město v Íránu, hlavní město provincie Hamadán. Nachází se 320 km jihozápadně od Teheránu a 320 km východně od hranic s Iránem. Hamadán je považován za nejstarší město v Íránu a i za jedno z nejstarších měst na světě. Jeho vznik se datuje někam do období mezi 4. tisíciletím př. n. l. a rokem 1.100 př. n. l. Avicenova hrobka se nachází v centru města, asi 900 m jižně od náměstí Ajatolláha Chomejního. Mauzoleum Avicenny je komplex na náměstí Avicenna.
Pavel Vítek, 5.7. 2020
popis

Současná stavba hrobky je z tvrdého kamene. Ke hrobce vedou široké schody, kde je deset kamenných sloupů. Každý z těchto sloupců zobrazuje století od doby narození tohoto velkého muže až do dnešního dne. Věž nad hrobkou je vystavěna ve tvaru vřetene. Vystavěna byla z cementu a tvrdého kamene. Široké dřevěné dveře odhalují interiér s kamennými zdmi a podlahou. Hlavní plocha je čtvercového tvaru a nachází se zde dvanáct základních pilířů nesoucí věž hrobky. Hrobka Avicenny se nachází mezi věží a hrobkou jeho přítele Abu Saieda. Na obou těchto hrobech jsou mramorové desky s nápisy. Na stranách v blízkosti hrobek jsou dva sály. Jeden konferenční a v druhém je knihovna. V přilehlém muzeu jsou vystaveny staré památky a knihy Avicenny a exponáty, jako bronzové sochy související s 1. tisíciletím před naším letopočtem, mince, korálky a rozličné stříbrné předměty.

Pavel Vítek – zdroj: www.itto.org/iran/attraction/avicenna-mausoleum-hamadan/, 5.7. 2020

historie

Abú Alí Hosejn ibn Abdolláh ibn Hasan ibn Alí ibn Síná, řečený Avicenna, se narodil asi v roce 980 n. l. v Afšaně nedaleko Buchary, v dnešním Uzbekistánu. Byl vědcem, filozofem a polyhistorem, který nejvýrazněji ovlivnil všechny pozdější vědce a filozofy. Polyhistor je označení pro člověka s širokým množstvím znalostí či dovedností ve více oborech lidské činnosti. Íránská vláda Šácha Pahlavi měla v plánu vybudovat mauzoleum již roku 1939. Avicennův památník byla postaven v letech 1946-1951 a od té doby byla třikrát opravován a renovován. Mauzoleum bylo nakonec otevřeno slavnostním ceremoniálem v květnu 1952. Protože památník byl ústředním prvkem propagace íránského nacionalismu vlády Pahlavi, hrozilo mu, že bude znehodnocen. Ale protože sám Chomejní byl obdivovatelem Avicenny, náměstí nebylo po revoluci v roce 1979 přejmenováno, zůstalo Náměstí Avicenny a rovněž zde stojící památky neutrpěly žádnou újmu.

Pavel Vítek – zdroj: www.itto.org/iran/attraction/avicenna-mausoleum-hamadan/, 5.7. 2020

Írán,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15056
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 5.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama