Avicennův památník

Írán, Hamadán
Avicennův památník postaven v letech 1946-1951. Stavba hrobky je z tvrdého kamene. Věž nad hrobkou vystavěna ve tvaru vřetene. Hrobka Avicenny se nachází mezi věží a hrobkou jeho přítele. V přilehlém muzeu jsou vystaveny staré památky a knihy Avicenny a exponáty.
Hlavní obrázek místa
Hrobka Avicenny v Hamaláhu v Íránu
© Pavel Vítek 05/2016
Graficke pismenko Hamadán je město v Íránu, hlavní město provincie Hamadán. Nachází se 320 km jihozápadně od Teheránu a 320 km východně od hranic s Iránem. Hamadán je považován za nejstarší město v Íránu a i za jedno z nejstarších měst na světě. Jeho vznik se datuje někam do období mezi 4. tisíciletím př. n. l. a rokem 1.100 př. n. l. Avicenova hrobka se nachází v centru města, asi 900 m jižně od náměstí Ajatolláha Chomejního. Mauzoleum Avicenny je komplex na náměstí Avicenna.
Pavel Vítek, 5.7. 2020

  historie

  Abú Alí Hosejn ibn Abdolláh ibn Hasan ibn Alí ibn Síná, řečený Avicenna, se narodil asi v roce 980 n. l. v Afšaně nedaleko Buchary, v dnešním Uzbekistánu. Byl vědcem, filozofem a polyhistorem, který nejvýrazněji ovlivnil všechny pozdější vědce a filozofy. Polyhistor je označení pro člověka s širokým množstvím znalostí či dovedností ve více oborech lidské činnosti. Íránská vláda Šácha Pahlavi měla v plánu vybudovat mauzoleum již roku 1939.

  Pavel Vítek – zdroj: www.itto.org/iran/attraction/avicenna-mausoleum-hamadan/, 5.7. 2020

  popis

  Současná stavba hrobky je z tvrdého kamene. Ke hrobce vedou široké schody, kde je deset kamenných sloupů. Každý z těchto sloupců zobrazuje století od doby narození tohoto velkého muže až do dnešního dne. Věž nad hrobkou je vystavěna ve tvaru vřetene. Vystavěna byla z cementu a tvrdého kamene. Široké dřevěné dveře odhalují interiér s kamennými zdmi a podlahou. Hlavní plocha je čtvercového tvaru a nachází se zde dvanáct základních pilířů nesoucí

  Pavel Vítek – zdroj: www.itto.org/iran/attraction/avicenna-mausoleum-hamadan/, 5.7. 2020
  pomník, památník
  zachovalý
  není známo
  Írán