Dominanta historického opevněného Baku. Prý postavena 4. – 6. stol. nebo 5. – 6. stol. nebo dokončena ve 12. stol. Věž nebyla nikdy dobyta. Je osmipatrová. V současnosti sídlo muzea. Ve spodní části prostory s vykopávkami. Od r. 2000 chráněná památka UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Panenská věž a přímořská kolonáda
© Jan P. Štěpánek 08/2019
Baku je hlavní a největší město a zároveň největší přístav Ázerbájdžánu. Nachází se na Apšeronském poloostrově u Kaspického moře. Má 2 374 000 obyvatel a nachází se nedaleko významných ropných polí a soustřeďují se zde a nejbližším okolí rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. Panenskou věž najdeme na východní straně původního historického města. Vzhledem ke své výšce a mohutnosti je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 22.6. 2020
popis

Panenská věž je jednou z dominant historického opevněného jádra v Baku. Původně stála přímo na břehu Kaspického moře. Na začátku 20. stol však byla od břehu moře oddělena dopravní tepnou a městskými parky. Věž je osmipatrová a v současnosti je sídlem muzea. Ve spodní části věže se nacházejí prostory s vykopávkami, vrchní patra nabízejí nádherné výhledy na záliv a minarety starého města. Spolu s Palácem Šarivanšáhů je od roku 2000 zapsána jako chráněná památka na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.travelgeekery.com, 22.6. 2020

historie

Stáří věže není dosud jasně určeno. Podle jedné verze pocházejí základy věže z doby mezi 4. – 6. stoletím. Jiná verze říká, že věž byla zčásti postavena mezi 5. – 6. stoletím a dokončena byla ve 12. století. Její architektonický sloh a stavební postup je také dosud nejasný. Věž nebyla nikdy násilně dobyta, a také proto se dochovala v původní podobě. Panenská věž je významná pamětihodnost a jeden z největších ázerbájdžánských národních symbolů.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.travelgeekery.com, 22.6. 2020

pověsti

K věži se váže pověst. Král chtěl po své dceři, aby se provdala za muže jeho věku. Ona však nesouhlasila. Protože byl král neústupný, uzavřeli spolu dohodu. Pokud král postaví věž, dcera se provdá. Tajně však doufala, že se tak nikdy nestane. Král ale věž nechal postavit a ona, s vidinou nuceného sňatku, se raději rozhodla ukončit svůj život skokem z věže. Místní řeka pak její tělo odnesla až do Kaspického moře. Proto se věži říká Panenská.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.travelgeekery.com, 22.6. 2020

Ázerbájdžán,

Místa v okolí

 Baku
 městské hradby
Základní informace místa
ID místa: 15025
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama