Zámek nechal vybudovat v letech 1563–1584 král Filip II. Většinou renesanční budovy ze šedé žuly kolem 16 nádvoří. Obdélníkový půdorys s věžemi. Hrobka španělských králů z rodu Habsburků, později i Bourbonů. V komplexu stojí bazilika. Palác zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Královský zámek El Escorial ve Španělsku
© Pavel Vítek 06/2005
Zámek El Escorial najdeme v obci San Lorenzo de El Escorial. Nachází se ve španělském společenství Madrid. Leží asi 40 km severozápadně od Madridu. Nedaleko vede silnice spojující Madrid se Segovií v pohoří Sierra de Guadarrama, které je součástí Cordillera Central.
Pavel Vítek, 4.3. 2021
popis

Dnes můžeme vidět na rozloze 33 327 m² renesanční budovy ze šedé žuly, rozmístěné kolem šestnácti nádvoří. Má obdélníkový půdorys s věžemi v rozích a působí přísně, ale harmonicky. Navštívit je také možné Bourbonský palác, komnaty Filipa II., baziliku, kapitulní síň, panteon či úchvatnou knihovnu, které dominuje stropní malba Pellegrina Tibaldiho z let 1588 až 1592. Zachycuje sedm svobodných umění. V prostoru o délce 44 metrů a šířce 9 metrů je uchováno přes čtyřicet tisíc textů, ale i medaile, mapy a vědecké přístroje, k nimž patří i armilární sféra z konce 16. století. Kapitulní síň se pyšní díly velkých mistrů. V centru celého komplexu stojí bazilika. Ta byla určena jen pro členy dvora. Zdobila ji jediná freska nad oltářem, ale v průběhu 17. století v interiéru přibyly fresky Lucy Giordana. Palác je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/el-escorial/, 4.3. 2021

historie

San Lorenzo de El Escorial je letní královské sídlo a klášter. To nechal v letech 1563–1584 vybudovat španělský král Filip II. Na příkaz krále nechal architekt Juan Bautista de Toledo vystavět mohutný palác o délce 207 a šířce 160 metrů. Pro jeho pravoúhlý půdorys se nechal dle legendy inspirovat tvarem roštu, na němž byl svatý Vavřinec, španělsky Lorenzo, upálen. Filip II. tu chtěl vytvořit klášter a královský palác, kam by mohl se svým dvorem utíkat před úpornými vedry z Madridu. Filip II. si přál, aby komplex sloužil současně jako klášter, kde by mohl žít jako mnich. Pozdější vládci vedli daleko méně asketický způsob života, a tak se palácové komnaty rozrostly, a především zkrásněly. Chodby a síně Escorialu zdobí nekonečné množství fresek a obrazů. Španělské impérium mělo také mnoho zlata z Jižní Ameriky. A zlato bylo používáno hojně. Knihovna Escorialu vypadá spíše jako pokladnice. Většinu komplexu zabíraly sakrální…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/el-escorial/, 4.3. 2021

Španělsko, Madrid,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15545
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama