Původně vodní hrad ze 14. století byl v počátku 17. století přestavěn von Warnsdorfy na zámek v pozdně renesančním slohu, následovaly další stavební úpravy v různých stavebních stylech, po požáru v roce 1945 chátrá.
Hlavní obrázek místa
Renesanční věž s průjezdem od brány vysunutá do nádvoří
© Iva Spurná 7.5.2007
Hrad najdete ve stejnojmenné obci v údolí Gościszowského potoka (pravobřežní přítok Kwisy) cca 10 kilometrů severozápadně od města Lwówek Ślaski.
Ivka, 17.5. 2009
popis

Původní gotický hrad z počátku 14. století tvořila (dodnes zachovaná) do nepravidelného oválu (o průměru 35–40 metrů) postavená hradba 1,6 až 2 metry silná. Postavena byla několik metrů od hrany příkopu – snad ze statických důvodů. Mohl zde ale být také nezachovaný parkán s palisádou. Vodní příkop, obklopující hrad, se na jihu rozšiřuje v rybník. Před příkop vedly tři mosty, jejichž pozůstatky jsou stále patrné. Původní brána bývala na východě, nejdříve široká, později zúžená na 96 cm a nakonec ji zazdili v počátku 17. století. Jedinou kamennou stavbou byla hranolová věž (7,8 x 10 m) v západní části nádvoří. Postavena byla z lomového kamene s armovanými nárožími z pískovcových hlazených kvádrů. Ve sklepě a v přízemí byly valené klenby, prostory sloužily jako hospodářské a skladovací prostory. Patro mělo samostatný vchod a zřejmě bylo obytné. Zbytek zástavby nádvoří byl s největší pravděpodobností dřevěný. Ke konci 14.…  číst dále

Ivka, 17.5. 2009

historie

První sídlo v obci, asi ještě ne kamenné, vzniklo zřejmě z knížecí inciativy někdy ke konci 13. století, poprvé je zmiňováno v roce 1318, kdy jej na pět let dostává do užívání dvořan svídnicko-javorských knížat Gebhard von Querfurt. V druhé polovině 14. století se ve vlastnictví zboží vystřídaly rody von Redern, Von Grisslaw a von Varnsdorf. V roce 1381 ves získává Melchior von Warnsdorf, který je s největší pravděpodobností stavebníkem kamenného hradu. V držení tohoto rodu zůstává Gościszow dalších 250 let – až do roku 1635. Jako první se v roce 1452 po hradě psal Hans Wölfel von Warnsdorf (zu Gussmansdorff), který zřejmě provedl pozdně gotické úpravy sídla. Výraznou pozdně renesanční přestavbu v roce 1603 provedl Caspar von Warnsdorf s manželkou Helenou von Zedlitz. Později přešel zámek do vlastnictví rodu von Bibran, kteří provedli kolem roku 1780 modernizaci sídla. V polovině 19. století proběhly pozdně klasicistní úpravy…  číst dále

Ivka, 17.5. 2009

Půdorys místa

Půdorys hradu, 1 - zdivo ze 14. století; 2 - zdivo před polovinou 16. století
© autor neznámý
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Radłówka
 Rakowice Wielkie
 Podskale
 Rakowice Wielkie
 Płakowice
 Warta Bolesławiecka
 Warta Bolesławiecka
 Zamczysko
 Czocha
Základní informace místa
ID místa: 7803
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama