Soudkova štola

Olšovec - Boňkov
Štola vznikla při podpovrchové těžbě břidlice pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, nyní slouží jako zimoviště kriticky ohroženého vrápence malého a dalších letounů.
Hlavní obrázek místa
Soudkova štola
vedlejší chodba
© Roman Zikmund, 11/2010
Štola se nachází asi 500 metrů východně od obce Boňkov.
Do štoly vedou dva vchody, opatřené mřížovými dveřmi, které by měly být pravděpodobně uzamčené. Při naší návštěvě byly vchody odemčené a poškozené (pravděpodobně dílo vandalů). Jelikož je štola významným zimovištěm kriticky ohroženého vrápence malého a několika druhů netopýrů, měl by se případný návštěvník štoly chovat velmi opatrně a ohleduplně. Informační tabule před vchodem do štoly informuje, že: Je zakázáno rušení netopýrů na zimovištích! Netopýrům vadí především manipulace se zimujícími jedinci, změny teplotního režimu, nadměrné osvětlení a hluk spojený se zvýšeným pohybem lidí a rozděláváním ohňů. Ve štole také hrozí nebezpečí úrazu pádem!
Roman Zikmund , 1.12. 2010

  historie

  Štola vznikla při podpovrchové těžbě břidlice, pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, kdy zažívalo toto báňské odvětví v regionu největší rozmach.
  Roman Zikmund , 30.11. 2010

  popis

  Štola je významné zimoviště vrápence malého a dalších letounů, např. netopýra velkého, netopýra brvitého, netopýra řasnatého, netopýra vodního, netopýra severního, netopýra ušatého a netopýra černého. Ojediněle byl v minulosti nalezen i netopýr velkouchý.
  Roman Zikmund , 30.11. 2010

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  technická památka
  zachovalý
  není známo
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Přerov  (PR)
  Boňkov