Po r. 1146 Řád rytířů sv. Jana v Mailbergu založil komendu. Hrad byl mnohokrát poničen, r. 1402 Janem Sokolem z Lamberka, poté husity, později v období třicetileté války a na konci 2. světové války. Během staletí přestavěn na renesančně barokní zámek. Dodnes s menšími přestávkami v majetku řádu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016

Graficke pismenko Obec Mailberg leží v Rakousku ve spolkové zemi Dolní Rakousko v okrese Hollabrunn asi 10 km od moravsko-rakouské hranice. Nejvýraznější dominantou obce je bývalý hrad a pozdější zámek, který je od svého založení až do současnosti téměř po celou svoji historii v majetku Řádu maltézských rytířů (celým názvem Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě). Příslušníky tohoto řádu v černých pláštích s tzv. maltézskými kříži zde lze spatřit i dnes při různých oslavách a akcích. Po celá staletí sloužil jako komenda (sídlo rytířského řádu, které v sobě spojuje části běžné pro klášter, ale přitom má charakter ...
Luděk Vláčil, 30.6. 2016

  historie

  Prvně je Mailberg zmiňován v roce 1055. V dějinách Dolního Rakouska byl velmi důležitý. Dne 12. května 1082 se nedaleko odehrála bitva u Mailbergu, která byla důsledkem vpádu Leopolda II. na Moravu. Vojsko českého knížete Vratislava II. vtrhlo do Rakouska a u Mailbergu Leopolda II. rozdrtilo. V roce 1146 daroval Chadolt von Zogelsdorf území kolem dnešního Mailbergu tehdy ještě mladému johanitskému řádu. Řád rytířů svatého Jana v Jeruzalémě (v

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.schlosshotel-mailberg.at, http://www.apsida.cz a další, 25.6. 2016

  popis

  Dvoupatrový zámek stojí na místě původního gotického kláštera, vybudovaného na výšině na jižním okraji historického centra vinařské obce Mailberg. Terasovité stupně směřující k městečku byly v minulosti opatřeny hradbami a baštami. Jádro je od okolního terénu odděleno příkopem a hradbou. Nad portálem branské budovy je umístěn erb hraběte Antonína Colloreda s datací obnovy (1752). Dnešní podoba zámku je výsledkem mnoha přestaveb od gotiky přes

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.schlosshotel-mailberg.at, http://www.apsida.cz a další, 30.6. 2016


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Rakousko, Dolní Rakousko,
  OOO