Historická vesnice Usghuli v horní části Svanetie v Gruzii. Nejvýše trvale obydlené osídlení v Evropě (2 060-2 200 m n.m). Ves se skládá z 5 částí, dochováno velké množství kamenných obranných věží, několik kostelů z 11. až 12. stol. a torzo hradu královny Tamary. Od r. 1996 zapsána část v UNESCO.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Chazhashi
© Jan P. Štěpánek 07/2016
Jedna z nejslavnějších gruzínských vesnic v oblasti Kavkazu je vesnice Ushguli v regionu Svanetie. Ushguli se skládá z pěti menších osad (Murkmeli, Chazhashi, Chvibiani, Zhibiani a Lamjurishi) a rozkládá se ve výšce cca 2060 až 2200 m n. m. v nádherné, panensky neporušené přírodě na úpatí hory Shkhara a v údolí horských ledovcových říček Enguri a Kvishiri. Je označováno za nejvýše trvale obydlené osídlení v Evropě. Celkem v Ushguli žije trvale asi 70 rodin, což čítá přibližně 200 osob. Architektonickou vzácností Ushguli je zachovalý velký počet tzv. rodinných obranných věží, tj. vysokých kamenných, 3-5 pater vysokých věží s vysazeným obranným nejvyšším patrem. Tyto originální stavby jsou typické pro oblast Horní Svanetie a v minulosti byly součástí každé rodinné usedlosti. Časem bohužel část věží vinou nepotřebnosti a neúdržby zanikla či chátrá, avšak v poslední době si zdejší obyvatelé uvědomují tuto jedinečnost a originalitu, pro niž je tato oblast turisticky vyhledávána, a věže udržují a opravují. Každá z osad měla svůj vlastní kostelík či spíše kapli. Celkem je v Ushguli osm kostelíků. Nejhodnotnější je kostel Panny Marie (Sv. Marie) z 12. století, nazývaný místními Lamaria, na vršku v nejvyšší části Ushguli, doplněný o obvodovou kamennou zeď a kamenný dům kněze s obrannou věží. Dále je zde mezi zajímavějšími církevními stavbami kostel sv. Jiří v Zhibiani, kostel sv. Jiří v Chazhashi vedle věže královny Tamary nebo kostel sv. Barbory v Murkmeli. Všechny kostelíky pocházejí z období 11. a 12. století. Důležitou světskou památkou je obranná věž královny Tamary. Podle legend jde o pozůstatek letního sídla slavné gruzínské královny Tamary (1160 -1213). Královnin hrad, sídlo, se rozkládalo na výrazném pahorku nad částí Chazhashi a skládalo se ze čtyř vysokých kamenných obranných věží spojených zdí…  číst dále
Jan P. Štěpánek dle wikipedia.org, turističtí průvodci, 14.7. 2016
Gruzie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12940
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama